Gå direkt till vår anmälningssida!

Nya UIF-klädkollektion - 5 december, IFU

2018-11-21 15:09
Som tidigare har meddelats har vi beslutat oss för att fortsätta med Adidas som leverantörer av våra klubbkläder även under 2019. 

Onsdagen den 5 december kl 17-19:30 finns Intersport och Adidas i friidrottshallen (vid ribbstolarna) och säljer den nya kollektionen som lanserats nu under november. 

Här nedan finns utdrag ur föreningens klädpolicy:

0-11 år
"I enlighet med Svenska Friidrottsförbundets regelverk (punkt 3.1) ska tävlingsdräkt användas vid tävling. För aktiva upp till och med P11/F11 är det tillräckligt med svart underdel samt UIF t-shirt."

12+
"I enlighet med Svenska Friidrottsförbundets regelverk (punkt 3.1) ska tävlingsdräkt användas vid tävling. Vid svenska mästerskap (15 år och upp) gäller våran officiella tävlingsdräkt på samtliga plagg. "

Frågor angående våra klubbkläder besvaras av Richard.

Nyhetsarkiv

Bli medlem
Vi är vaccinerade mot doping
ToniReklam
Uppsalahem
ICA Kvantum Gränby
ATEA
Andersson Tillman
Lindvalls
Destination Uppsala
Världsklass Uppsala!
Gränbyloppet 10 oktoberMittsvenska FriidrottsförbundetBli medlemVi är vaccinerade mot doping

SAMARBETSPARTNERS

ToniReklamUppsalahemICA Kvantum GränbyATEAAndersson TillmanLindvallsDestination UppsalaVärldsklass Uppsala!