Upsala Idrottsförening logo
UPSALA IF FRIIDROTT
Glädje. Gemenskap. För alla. Utvecklas tillsammans.

Inspirerande veterandag i Gävle
2026-05-03 16:49

Mittsvenskas veterandag i Gävle blev en mycket lyckad och inspirerande träff. Totalt samlades 29 veteraner från 13 olika klubbar, varav hela 9 deltagare representerade Upsala IF.

Dagen bjöd på tre träningspass á 90 minuter, med fokus på teknik, variation och utveckling. Under passen fick deltagarna ta del av många nya och användbara tips, som gav både inspiration och konkreta verktyg att ta med hem till den egna träningen.

Extra uppskattat var att kastgrenarna kunde genomföras utomhus i strålande solsken – perfekta förhållanden som bidrog till både träningsglädje och god stämning. Kombinationen av kunniga instruktörer, engagerade deltagare och fint väder skapade en härlig atmosfär där erfarenhetsutbyte och gemenskap stod i centrum.

Sammanfattningsvis blev det en mycket givande dag med både ny kunskap, praktiska övningar och trevligt umgänge – ett utmärkt exempel på hur veteranfriidrotten fortsätter att utvecklas och inspirera.


Nyhetsarkiv
Veteran-SM i Hässleholm2025-09-07 19:48
Stafett-SM i Västerås2025-05-25 18:34
SAMARBETSPARTNERS