Uppsalaspelen 2013

 

Datum: 6– 7 juli 2013

Tävlingsplats: Studenternas IP i Uppsala

Arrangör: Upsala IF Friidrott

Tävlingsledare: Anders Walther

 

Korrekturläst resultatlista för söndagen den 7 juli

Kommentarer på resultatlistan: uppsalaspelen@gmail.com

 

Väder:  25 grader och soligt, omväxlande medvind och motvind på upploppet

 

Några felaktiga resultat upptäcktes vid granskningen av den preliminära resultatlistan. De korrigerade resultaten är som följer:

 

F19 Tresteg: Aina Griksaite 94, Nyköpings BIS, 11.80 +0.5

P13 Kula: Elliot Cigéhn 00, Täby IS, 8.79

P19 200m: Fabian Revilla 95,  Rånäs 4H, 22.19

 

 


 

F13

 

F13   200m Heat 1 (vind:+1.5)     (Söndag)

 

1     Kajsa Lindqvist             00  Väsby IK                28.22

2     Saga Bolmgren               03  Danderyds SK            30.37

3     Ebba Norling                00  Tierps IF               31.31

4     Ebba Brunvall               02  Upsala IF               32.99

 

F13   200m Heat 2 (vind:-2.1)     (Söndag)

 

1     Marie Ebbestad              00  Gottsunda IF            27.98

2     Lisa Weyhenmeyer            00  Upsala IF               28.02

3     Jonna Claesson              00  Stora Skedvi IK         28.74

4     Ingrid Holmquist            00  KFUM Örebro             29.13

 

F13   200m, sammanställning

 

1     Marie Ebbestad              00  Gottsunda IF            27.98

2     Lisa Weyhenmeyer            00  Upsala IF               28.02

3     Kajsa Lindqvist             00  Väsby IK                28.22

4     Jonna Claesson              00  Stora Skedvi IK         28.74

5     Ingrid Holmquist            00  KFUM Örebro             29.13

6     Saga Bolmgren               03  Danderyds SK            30.37

7     Ebba Norling                00  Tierps IF               31.31

8     Ebba Brunvall               02  Upsala IF               32.99

 

F13   1500m                       (Söndag)

 

1     Marie Ebbestad              00  Gottsunda IF            5:14.83

2     Saga Bolmgren               03  Danderyds SK            5:19.71

3     Carolina Larson             02  Danderyds SK            5:20.22

4     Emilia Larson               01  Danderyds SK            5:41.54

5     Nora Axelsson               02  Upsala IF               5:46.50

 

F13   Höjdhopp                    (Söndag)

 

1     Kajsa Lindqvist             00  Väsby IK                153

2     Ingrid Holmquist            00  KFUM Örebro             150

3     Filippa Backman             00  IF Skade                144

4     Amanda Gustafsson           00  IF Åland / FIN          141

5     Sara Forssell               00  Motala AIF              130

5     Emilia Björklund            00  Bålsta IK               130

7     Ebba Norling                00  Tierps IF               130

 

F13   Kula                        (Söndag)

 

1     Julia Axtelius              00  Enköpings AI            13.50

2     Kajsa Jansson               00  IK Westmannia           10.24

3     Amanda Bollmann             00  KFUM Örebro             9.90

4     Ebba Norling                00  Tierps IF               9.60

5     Linnea Wiklund              00  Västerås FK             9.40

6     Lisa Weyhenmeyer            00  Upsala IF               9.05

7     Elsa Karlsson               00  KFUM Örebro             8.64

8     Emilia Björklund            00  Bålsta IK               6.72


 

F14

 

F14   100m heat 1 (vind:+0.2)     (Söndag)

 

1     Victoria Almerén Hansson    99  Råby Rekarne FIF        12.78 F

2     Sofia Södergårdh            99  IF Åland / FIN          13.27 F

3     Amie Jammeh                 99  Gottsunda IF            13.53 F

4     Mina Karlsson               99  Upsala IF               13.58 F

5     My Aggefors                 99  IFK Tumba               13.77 F

6     Emelina Wirebro             99  Motala AIF              14.14

7     Paulina Lennartsson         99  Hässelby SK             15.15

8     Sara Svenda                 99  Upsala IF               16.16

 

F14   100m heat 2 (vind:-0.5)     (Söndag)

 

1     Hanna Axelsson              99  Upsala IF               13.15 F

2     Ida Thunberg                99  IK Stål                 13.26 F

3     Lovisa Olsson               99  Spårvägens FK           14.10 F

4     Amanda Olsson               99  Spårvägens FK           14.39

5     Lydia Hemmingsson           99  Upsala IF               14.58

6     Isaura Conde                99  Upsala IF               14.86

7     Daniella Ekström            99  Örbyhus IF              14.94

8     Celine Yttring              99  IF Åland / FIN          15.49

 

F14   100m final (vind:+0.1)      (Söndag)

 

1     Ida Thunberg                99  IK Stål                 13.03

2     Hanna Axelsson              99  Upsala IF               13.06

3     Victoria Almerén Hansson    99  Råby Rekarne FIF        13.14

4     Sofia Södergårdh            99  IF Åland / FIN          13.77

5     Amie Jammeh                 99  Gottsunda IF            13.80

6     Lovisa Olsson               99  Spårvägens FK           13.86

7     Mina Karlsson               99  Upsala IF               13.88

8     My Aggefors                 99  IFK Tumba               13.94

 

F14   800m: se F19

 

F14   80m häck (vind: +2.1)       (Söndag)

 

1     Ida Thunberg                99  IK Stål                 11.81

2     Victoria Almerén Hansson    99  Råby Rekarne FIF        12.11

3     Isabella Engström           99  Hammarby IF             13.33

4     Julia Johansson-Elvin       99  Motala AIF              13.66

5     Lovisa Olsson               99  Spårvägens FK           13.69

6     Cornelia Sundqvist          99  Bålsta IK               15.18

Idas resultat var klart bättre än gällande rekord men tyvärr i aningen för stark medvind.

 

F14   Höjdhopp                    (Söndag)

 

1     Hanna Rynler                99  Västerås FK             156

2     Julia Johansson-Elvin       99  Motala AIF              146

3     Lovisa Olsson               99  Spårvägens FK           143

4     Cornelia Sundqvist          99  Bålsta IK               143

5     Amanda Juvas                99  Väsby IK                140

5     Daniella Ekström            99  Örbyhus IF              140

 


 

F14   Längdhopp                   (Söndag)

 

1     Ida Thunberg                99  IK Stål                 5.19 +0.0

2     Lovisa Olsson               99  Spårvägens FK           5.04 +0.1

3     Hanna Axelsson              99  Upsala IF               4.93 -0.9

4     Amanda Olsson               99  Spårvägens FK           4.80 +0.5

5     My Aggefors                 99  IFK Tumba               4.74 -0.3

6     Emelina Wirebro             99  Motala AIF              4.61 +0.6

7     Daniella Ekström            99  Örbyhus IF              4.45 +0.1

8     Cornelia Sundqvist          99  Bålsta IK               4.33 +0.2

9     Josefine Skemark            99  Riviera FI              4.23 +0.7

10    Mina Karlsson               99  Upsala IF               4.16 -0.6

11    Sofia Södergårdh            99  IF Åland / FIN          4.01 -0.7

12    Amanda Juvas                99  Väsby IK                3.72 -0.4

13    Sarah Westerberg            99  Bålsta IK               3.59 -0.1

14    Sara Svenda                 99  Upsala IF               3.27 +1.6

 

F14   Kula                        (Söndag)

 

1     My Aggefors                 99  IFK Tumba               10.83

2     Isabella Engström           99  Hammarby IF             9.92

3     Julia Johansson-Elvin       99  Motala AIF              9.80

4     Eleonora Olsmats            99  Danderyds SK            9.67

5     Cornelia Sundqvist          99  Bålsta IK               9.25

6     Tova Åhs                    99  Motala AIF              9.06

7     Josefine Skemark            99  Riviera FI              8.61

8     Emma Yngve                  99  Motala AIF              8.44

9     Paulina Lennartsson         99  Hässelby SK             8.35

10    Maria Söderlund             99  IF Åland / FIN          8.02

11    Sarah Westerberg            99  Bålsta IK               7.35

12    Mina Karlsson               99  Upsala IF               6.11 (5.93)

13    Sara Svenda                 99  Upsala IF               6.11 (5.86)

 

F14   Slägga                      (Söndag)

 

1     Elina Karvonen              01  IF Vingarna             40.96

2     Eleonora Olsmats            99  Danderyds SK            33.46

3     Sara Forssell               00  Motala AIF              31.10

4     Julia Axtelius              00  Enköpings AI            30.08

5     Tova Åhs                    99  Motala AIF              25.60

6     Emma Yngve                  99  Motala AIF              25.12

7     Cornelia Sundqvist          99  Bålsta IK               24.83

8     Elsa Karlsson               00  KFUM Örebro             23.80

9     Linnea Wiklund              00  Västerås FK             22.02

10    Isabella Engström           99  Hammarby IF             21.17

11    Kajsa Jansson               00  IK Westmannia           19.57

12    Amanda Bollmann             00  KFUM Örebro             18.42

13    Sarah Westerberg            99  Bålsta IK               16.59

 


 

F14   Spjut                       (Söndag)

 

1     Ida Thunberg                99  IK Stål                 39.99

2     My Aggefors                 99  IFK Tumba               37.90

3     Eleonora Olsmats            99  Danderyds SK            26.19

4     Paulina Lennartsson         99  Hässelby SK             25.50

5     Linnea Wiklund              00  Västerås FK             24.98

6     Tova Åhs                    99  Motala AIF              24.32

7     Cornelia Sundqvist          99  Bålsta IK               23.72

8     Emma Yngve                  99  Motala AIF              22.61

9     Sarah Westerberg            99  Bålsta IK               19.49

10    Sara Svenda                 99  Upsala IF               13.21

-     Kajsa Jansson               00  IK Westmannia           Inget godkänt kast

-     Elsa Karlsson               00  KFUM Örebro             Inget godkänt kast

F15

 

F15   100m (vind: +2.4)           (Söndag)

 

1     Efe Agbonkhese              98  Hammarby IF             12.67

2     Amanda Lindblom             98  Råby Rekarne FIF        12.97

3     Anna Karlsson               98  Motala AIF              13.18

4     Hanna Aabakken              98  Västerås FK             13.25

 

F15   800m: se F19

 

F15   80m häck (vind: -2.1)       (Söndag)

 

1     Pernilla Hansson            98  Hammarby IF             12.26

2     Amanda Lindblom             98  Råby Rekarne FIF        12.33

3     My Samuelsson               98  Hammarby IF             12.87

4     Josefine Berg               98  Högbo GIF               12.88

5     Levina Ahlgren              98  Upsala IF               14.06

 

F15   Längdhopp                   (Söndag)

 

1     Anna Karlsson               98  Motala AIF              5.39 +0.6

2     Efe Agbonkhese              98  Hammarby IF             5.36 +0.4

3     My Samuelsson               98  Hammarby IF             5.06 -0.2

4     Levina Ahlgren              98  Upsala IF               4.82 +0.4

 

F15   Kula                        (Söndag)

 

1     Anna Karlsson               98  Motala AIF              13.34 Rekord

2     Jessica Mattsson            98  Tierps IF               11.42

3     Maja Gustavsson             98  Västerås FK             10.84

4     Pernilla Hansson            98  Hammarby IF             10.46

 

F15   Slägga                      (Söndag)

 

1     Anna Karlsson               98  Motala AIF              46.32 Rekord

2     Jessica Mattsson            98  Tierps IF               40.80

 


 

F15   Spjut                       (Söndag)

 

1     Anna Karlsson               98  Motala AIF              44.13

2     Maja Gustavsson             98  Västerås FK             42.55

3     Jessica Mattsson            98  Tierps IF               39.70

4     Helena Thim                 98  Upsala IF               26.26

F17

 

F17   200m: se K

 

F17   800m: se F19

 

F17   100m häck (vind: -1.5)      (Söndag)

 

1     Linn Gustafsson             97  IF Åland / FIN          15.12

2     Lovisa Östervall            97  IFK Tumba               15.23

3     Moa Fanqvist                96  Sundsvalls FF           17.64

4     Emilia Stenström            97  Huddinge AIS            18.31

 

F17   300m häck                   (Söndag)

 

1     Emelie Öberg                97  Linköpings GIF          46.09

2     Moa Fanqvist                96  Sundsvalls FF           46.58

3     Josefine Berg               98  Högbo GIF               48.42

4     Sara Derelöv                96  Motala AIF              48.47

5     Emelina Wirebro             99  Motala AIF              54.67

 

F17   Höjdhopp: se K

 

F17   Tresteg                     (Söndag)

 

1     Sara Ezra                   97  Upsala IF               11.11 +3.7

                                                             10.67 +0.6 Rekord

2     Sara Pernbrink              96  Hammarby IF             10.65 +2.3

                                                             10.44 +0.5

3     Veronika Nordin             97  Gefle IF                9.72 -1.5

4     Klara Pedersen              97  Upsala IF               9.60 +3.0 (-)

 

F17   Kula                        (Söndag)

 

1     Hanna Gustavsson            96  Motala AIF              13.08 Rekord

2     Simone Himmerlid            97  Sundsvalls FF           12.80

3     Emma Thor                   97  IFK Märsta              11.59

4     Emilia Stenström            97  Huddinge AIS            10.96

5     Linn Peura                  97  Flens FS                10.67

6     Klara Pettersson            97  Västerås FK             10.55

7     Frida Carlsson              96  Hanvikens SK            9.69

8     Emilia Lif                  97  IK Stål                 5.46


 

F17   Slägga                      (Söndag)

 

1     Linn Forssell               97  Motala AIF              48.64

2     Annika Larsson              96  Upsala IF               46.36

3     Simone Himmerlid            97  Sundsvalls FF           41.86

4     Emma Thor                   97  IFK Märsta              39.20

5     Amanda Karlsson             96  Huddinge AIS            38.28

6     Ebba Karlsson               97  Huddinge AIS            36.71

7     Mathilda Björklund          97  Bålsta IK               36.09

8     Alice Hindersson            96  Spårvägens FK           21.05

 

F17   Spjut                       (Söndag)

 

1     Linn Peura                  97  Flens FS                39.64

2     Karolina Ander              96  Hässelby SK             37.88

3     Lovisa Östervall            97  IFK Tumba               35.56

4     Amanda Engman               97  Upsala IF               33.21

5     Emilia Stenström            97  Huddinge AIS            30.38

6     Frida Carlsson              96  Hanvikens SK            28.90

F19

 

F19   200m: se K

 

F19+F17+F15+F14     800m          (Söndag)

 

1     Louise Sundström            94 F19  KFUM Örebro        2:28.84

2     Alma Pihlblad               96 F17  Högbo GIF          2:31.66

3     Lea Andersen                00 F14  Täby IS            2:33.80

4     Klara Eklund                96 F17  IK Westmannia      2:37.50

5     Hannah Helin                99 F14  IF Åland / FIN     2:37.77

6     Olivia Hedin                98 F15  Tierps IF          2:38.37

7     Helena Thim                 98 F15  Upsala IF          2:42.84

8     Amie Jammeh                 99 F14  Gottsunda IF       2:51.46

9     Karin Seifert               00 F14  Upsala IF          2:59.66

 

F19   800m, sammanställning

 

1     Louise Sundström            94 F19  KFUM Örebro        2:28.84

 

F17   800m, sammanställning

 

1     Alma Pihlblad               96 F17  Högbo GIF          2:31.66

2     Klara Eklund                96 F17  IK Westmannia      2:37.50

 

F15   800m, sammanställning

 

1     Olivia Hedin                98 F15  Tierps IF          2:38.37

2     Helena Thim                 98 F15  Upsala IF          2:42.84

 

F14   800m, sammanställning

 

1     Lea Andersen                00 F14  Täby IS            2:33.80

2     Hannah Helin                99 F14  IF Åland / FIN     2:37.77

3     Amie Jammeh                 99 F14  Gottsunda IF       2:51.46

4     Karin Seifert               00 F14  Upsala IF          2:59.66

 

F19   100m häck: se K

 

F19   300m häck                   (Söndag)

 

1     Rakel Rosshagen             95  Täby IS                 44.97 Rekord

2     Emma Forss                  94  Hammarby IF             48.79

3     Caroline Jansson            94  Örbyhus IF              49.83

 

F19   Höjdhopp: Se K Höjdhopp

 

F19   Tresteg                     (Söndag)

 

1     Sofia Nilsson               95  Gefle IF                12.13 +1.3 Rekord

2     Klara Helander              95  Upsala IF               11.91 -0.4

3     Aina Griksaite              94  Nyköpings BIS           11.80 +0.5

4     Evelina Erlandsson          94  Nyköpings BIS           11.72 +0.4

5     Hannah Svensson             95  Huddinge AIS            10.93 +2.4 (10.82 -0.5)

 

F19   Kula                        (Söndag)

 

1     Sofia Jäger-Stenberg        94  Sundbybergs IK          10.06

2     Mia Border                  94  Hanvikens SK            9.98

 

F19   Slägga                      (Söndag)

 

1     Matilda Åström              95  Gefle IF                57.80 Rekord

2     Linnéa Jönsson              95  Upsala IF               51.49

3     Freja Liljedahl             94  Gefle IF                51.08

4     Caroline Wallin             94  Huddinge AIS            37.23

 

F19   Spjut                       (Söndag)

 

1     Klara Helander              95  Upsala IF               36.93

2     Ulrika Andersson            94  Råby Rekarne FIF        34.99

3     Ronja Eriksson              95  Hässelby SK             31.42

4     Hannah Rossland             95  IFK Tumba               26.93

K

 

K+F19+F17     200m heat 1 (vind:+0.2)     (Söndag)

 

1     Amanda Jansson              96 F17  Örbyhus IF         27.34

2     Sara Derelöv                96 F17  Motala AIF         27.45

3     Sofia Svensson              97 F17  IFK Märsta         28.94

4     Hanna Johansson             97 F17  Upsala IF          29.62

5     Frida Carlsson              96 F17  Hanvikens SK       30.65

 

K+F19+F17     200m heat 2 (vind:-0.4)     (Söndag)

 

1     Therese Aspsäter            83 K    FK Studenterna     25.78

2     Emma Gällstedt              96 F17  Gefle IF           26.13

3     Mikaela Waernulf            97 F17  Västerås FK        26.18

4     Emelie Öberg                97 F17  Linköpings GIF     27.07

5     Johanna Bromark             93 K    Gefle IF           27.21

5     Suzanna Romilson            90 K    FK Studenterna     27.21

 


 

K+F19+F17     200m heat 3 (vind:-0.4)     (Söndag)

 

1     Sandra Törnros              95 F19  Gefle IF           25.12

2     Caroline Kihlblom           94 F19  Huddinge AIS       25.33

3     Sandra Knezevic             92 K    Hammarby IF        25.56

4     Klara Helander              95 F19  Upsala IF          25.78

5     Julia Hässel                94 F19  Turebergs FK       25.83

 

K     200m, sammanställning

 

1     Sandra Knezevic             92 K    Hammarby IF        25.56

2     Therese Aspsäter            83 K    FK Studenterna     25.78

3     Johanna Bromark             93 K    Gefle IF           27.21

4     Suzanna Romilson            90 K    FK Studenterna     27.21

 

F19   200m, sammanställning

 

1     Sandra Törnros              95 F19  Gefle IF           25.12 Rekord

2     Caroline Kihlblom           94 F19  Huddinge AIS       25.33

3     Klara Helander              95 F19  Upsala IF          25.78

4     Julia Hässel                94 F19  Turebergs FK       25.83

 

F17   200m, sammanställning

 

1     Emma Gällstedt              96 F17  Gefle IF           26.13 Rekord

2     Mikaela Waernulf            97 F17  Västerås FK        26.18

3     Emelie Öberg                97 F17  Linköpings GIF     27.07

4     Amanda Jansson              96 F17  Örbyhus IF         27.34

5     Sara Derelöv                96 F17  Motala AIF         27.45

6     Sofia Svensson              97 F17  IFK Märsta         28.94

7     Hanna Johansson             97 F17  Upsala IF          29.62

8     Frida Carlsson              96 F17  Hanvikens SK       30.65

 

K     5000m: se M 5000m

 

K+F19         100m häck (vind: +0.1)      (Söndag)

 

1     Malin Eriksson              91 K    KFUM Örebro        14.28

2     Rakel Rosshagen             95 F19  Täby IS            15.23

3     Isabelle Pauksens           95 F19  Rånäs 4H           15.42

4     Sofia Jäger-Stenberg        94 F19  Sundbybergs IK     15.94

5     Angelica Öhrn               94 F19  KFUM Örebro        17.85

 

K     100m häck, sammanställning

 

1     Malin Eriksson              91 K    KFUM Örebro        14.28

 

F19   100m häck, sammanställning

 

1     Rakel Rosshagen             95 F19  Täby IS            15.23

2     Isabelle Pauksens           95 F19  Rånäs 4H           15.42

3     Sofia Jäger-Stenberg        94 F19  Sundbybergs IK     15.94

4     Angelica Öhrn               94 F19  KFUM Örebro        17.85

 

K+F19     100m häck extra (vind: +0.4)     (Söndag)

 

1     Malin Eriksson              91 K    KFUM Örebro        14.82

2     Rakel Rosshagen             95 F19  Täby IS            15.36


 

K     400m häck                   (Söndag)

 

1     Johanna Bromark             93  Gefle IF                65.75

2     Isabelle Pauksens           95  Rånäs 4H                73.27

3     Emelie Ovenholm             81  FK Studenterna          1:55.88

 

K + F19 + F17    Höjdhopp          (Söndag)

 

1     Caroline Andersson          93  Gefle IF                175

2     Madeleine Serenhov          91  IFK Lidingö             171

3     Evelina Erlandsson          94  Nyköpings BIS           171

4     Lisa Engman                 94  Kils AIK                167

5     Alina Lindqvist             95  Väsby IK                163

6     Lovisa Östervall            97  IFK Tumba               163

7     Lina Löfqvist               93  Tierps IF               163

8     Amanda Engman               97  Upsala IF               163

9     Mathilda Fästh              97  Upsala IF               159

9     Linda Skantze               95  IFK Lidingö             159

11    Alexandra Hjorth            93  Upsala IF               159

12    Isabel Alexandrie           96  IFK Strängnäs           159

13    Isabelle Pauksens           95  Rånäs 4H                159

14    Caroline Skillt             97  Spårvägens FK           154

15    Linn Peura                  97  Flens FS                154

16    Emilia Stenström            97  Huddinge AIS            149

 

K     Höjdhopp, sammanställning

 

1     Caroline Andersson          93  Gefle IF                175 Tang. rekord

2     Madeleine Serenhov          91  IFK Lidingö             171

3     Lina Löfqvist               93  Upsala IF               163

4     Alexandra Hjorth            93  Upsala IF               159

 

F19   Höjdhopp, sammanställning

 

1     Evelina Erlandsson          94  Nyköpings BIS           171

2     Lisa Engman                 94  Kils AIK                167

3     Alina Lindqvist             95  Väsby IK                163

4     Linda Skantze               95  IFK Lidingö             159

5     Isabelle Pauksens           95  Rånäs 4H                159

 

F17   Höjdhopp, sammanställning

 

1     Lovisa Östervall            97  IFK Tumba               163

2     Amanda Engman               97  Upsala IF               163

3     Mathilda Fästh              97  Upsala IF               159

4     Isabel Alexandrie           96  IFK Strängnäs           159

5     Caroline Skillt             97  Spårvägens FK           154

6     Linn Peura                  97  Flens FS                154

7     Emilia Stenström            97  Huddinge AIS            149

 

K     Tresteg                     (Söndag)

 

1     Frida Lindström             90  Huddinge AIS            12.51 +1.8

2     Madeleine Nilsson           91  Gefle IF                12.00 +0.2

 


 

K     Slägga                      (Söndag)

 

1     Madelen Fahlstedt           83  IFK Lidingö             50.71

2     Kristina Andersson          91  Råby Rekarne FIF        48.01

 

K     Spjut                       (Söndag)

 

1     Eleonore Larsson            90  Gefle IF                36.45

P13

 

P13   200m (vind: -1.3)           (Söndag)

 

1     Ernesto Turro Herrera       00  IFK Lidingö             25.51

2     Albert Nygren               01  Upsala IF               28.52

3     Lukas Olsson                01  Upsala IF               30.72

4     Axel Törnqvist              01  Estuna IF               31.99

 

P13   1500m                       (Söndag)

 

1     Albert Nygren               01  Upsala IF               5:34.89

2     Markus Asplund              00  Huddinge AIS            5:52.45

3     Ozzie Hinshaw               00  Motala AIF              6:07.49

4     Axel Törnqvist              01  Estuna IF               6:15.59

 

P13   Höjdhopp                    (Söndag)

 

1     Simon Thor                  00  IFK Märsta              171 Rekord

2     Ronny Wallin                00  Bålsta IK               162

3     Joel Andersson              00  Enköpings AI            153

4     Ozzie Hinshaw               00  Motala AIF              135

 

P13   Kula                        (Söndag)

 

1     Simon Thor                  00  IFK Märsta              11.75

2     David Sahi                  00  Bålsta IK               10.65

3     Ronny Wallin                00  Bålsta IK               10.40

4     Elliot Cigéhn               00  Täby IS                 8.79

5     Ozzie Hinshaw               00  Motala AIF              8.18

6     Andreas Cigéhn              00  Täby IS                 8.10

P14

 

P14   100m heat 1 (vind:-0.6)     (Söndag)

 

1     Johan Pedersen              99  Upsala IF               13.16 F

2     Dominic Lightowler          99  Upsala IF               13.31 F

3     William Nordström           99  Östhammar Friidrott     13.80 F

4     Simon Björnstedt            99  Bålsta IK               13.88 F

5     Simon Alsing                99  Östersunds GIF          14.82 F

 


 

P14   100m heat 2 (vind:+0.3)     (Söndag)

 

1     Victor Wiberg               99  IK Stål                 13.15 F

2     Holger Norberg              99  IK Stål                 13.51 F

3     Johan Alsing                99  Östersunds GIF          13.71 F

-     Arvid Gustafsson            99  Upsala IF               Diskv.

 

P14   100m final (vind:+1.3)      (Söndag)

 

1     Johan Pedersen              99  Upsala IF               12.87

2     Dominic Lightowler          99  Upsala IF               13.09

3     Victor Wiberg               99  IK Stål                 13.16

4     William Nordström           99  Östhammar Friidrott     13.61

5     Holger Norberg              99  IK Stål                 13.63

6     Simon Björnstedt            99  Bålsta IK               13.83

7     Simon Alsing                99  Östersunds GIF          15.01

-     Johan Alsing                99  Östersunds GIF          Ej start

 

P14   800m                        (Söndag)

 

1     Axel Djurberg               99  Upsala IF               2:17.04

2     Tommy Nylander-Leslie       99  IFK Tumba               2:17.46

3     Dominic Lightowler          99  Upsala IF               2:19.42

4     Victor Svensson             99  IFK Märsta              2:23.29

 

P14   100m häck: se P15

 

P14   Längdhopp                   (Söndag)

 

1     Arvid Gustafsson            99  Upsala IF               5.21 +2.0

2     Victor Wiberg               99  IK Stål                 4.82 +0.8

3     Simon Björnstedt            99  Bålsta IK               4.65 -0.5

4     William Nordström           99  Östhammar Friidrott     4.48 +0.2

5     Holger Norberg              99  IK Stål                 4.35 +0.4

6     Johan Alsing                99  Östersunds GIF          3.51 -0.6

 

P14   Kula                        (Söndag)

 

1     Patrik Lindstedt            99  Hässelby SK             15.56 Rekord

2     Viktor Karvonen             99  IF Vingarna             12.13

3     Victor Svensson             99  IFK Märsta              8.73

4     Fredrik Nordin              99  Gefle IF                8.30

 

P14   Slägga                      (Söndag)

 

1     Patrik Lindstedt            99  Hässelby SK             51.59 Rekord

 


 

P14   Spjut                       (Söndag)

 

1     Victor Wiberg               99  IK Stål                 38.77

2     Simon Thor                  00  IFK Märsta              37.00

3     Holger Norberg              99  IK Stål                 30.78

4     Ozzie Hinshaw               00  Motala AIF              29.34

5     Tommy Nylander-Leslie       99  IFK Tumba               29.31

6     David Sahi                  00  Bålsta IK               27.65

7     Viktor Karvonen             99  IF Vingarna             24.96

8     Fredrik Nordin              99  Gefle IF                24.28

P15

 

P15   100m (vind:+0.9)            (Söndag)

 

1     Anton Cigéhn                98  Täby IS                 12.10

2     Timothy Olsson              98  Hammarby IF             12.19

3     Rodi Kay                    98  Hammarby IF             12.20

4     Oskar Motta                 98  Upsala IF               12.26

5     Gustav Törnqvist            98  Estuna IF               12.42

6     Hugo Norberg                98  IK Stål                 13.08

 

P15   800m                        (Söndag)

 

1     Christoffer Ahl             98  Hammarby IF             2:04.66

2     Kevin Duvert                98  Hellas Friidrott        2:11.90

3     Joel Norling                98  Tierps IF               2:12.85

4     Fredrik Sjöman              98  Bromma IF               2:13.76

5     Timothy Olsson              98  Hammarby IF             2:18.54

6     Ahmet Demir                 98  IFK Lidingö             2:25.02

 

P15+P14   100m häck (vind: +0.4)   (Söndag)

 

1     Filip Björklund             98  Upsala IF               14.48 P15

2     Sebastian Hargeström        98  Hammarby IF             14.87 P15

3     Arvid Gustafsson            99  Upsala IF               15.42 P14

4     William Frobe               98  Täby IS                 18.92 P15

5     Johan Pedersen              99  Upsala IF               24.27 P14

 

P15   100m häck, sammanställning

 

1     Filip Björklund             98  Upsala IF               14.48 P15

2     Sebastian Hargeström        98  Hammarby IF             14.87 P15

3     William Frobe               98  Täby IS                 18.92 P15

 

P14   100m häck, sammanställning

 

1     Arvid Gustafsson            99  Upsala IF               15.42 P14

2     Johan Pedersen              99  Upsala IF               24.27 P14

 


 

P15   Längdhopp                   (Söndag)

 

1     Anton Cigéhn                98  Täby IS                 5.81 +0.1

2     Sebastian Hargeström        98  Hammarby IF             5.60 -0.1

3     Gustav Törnqvist            98  Estuna IF               5.37 -0.6

4     Oskar Motta                 98  Upsala IF               5.25 +1.0

5     Gabriel Lundvall            98  Täby IS                 5.12 +2.0

6     Theodor Ilbäcken            98  Hammarby IF             2.04 +2.5 (-)

 

P15   Kula                        (Söndag)

 

1     Gabriel Lundvall            98  Täby IS                 12.09

2     Carl Krüsell Berg           98  Hammarby IF             11.77

3     Joel Mattsson               98  Tierps IF               11.59

4     Hugo Norberg                98  IK Stål                 11.21

 

P15   Slägga                      (Söndag)

 

1     Johannes Nilsson            98  Västerås FK             45.76

2     Joel Mattsson               98  Tierps IF               40.99

3     Carl Krüsell Berg           98  Hammarby IF             36.59

 

P15   Spjut                       (Söndag)

 

1     Anton Cigéhn                98  Täby IS                 47.80

2     William Petersson           98  Frisco, TX / USA        46.40

3     Sebastian Hargeström        98  Hammarby IF             40.15

4     William Frobe               98  Täby IS                 37.42

5     Theodor Ilbäcken            98  Hammarby IF             37.27

P17

 

P17   200m: se M

 

P17   800m: se M

 

P17   110m häck (vind: -0.7)      (Söndag)

 

1     Andreas Gustavsson          97  Falu IK                 14.40 Rekord

2     Ludvig Hillenfjärd          97  Huddinge AIS            14.72

3     Isak Andersson              96  Upsala IF               14.78

4     Nicklas Karlsson            96  Finspångs AIK           15.38

5     Victor Björklund            96  Upsala IF               15.41

 

P17   300m häck                   (Söndag)

 

1     Isak Andersson              96  Upsala IF               38.34

2     Ludvig Hillenfjärd          97  Huddinge AIS            39.14

3     Fredrik Lorentzon           97  IFK Lidingö             41.80

4     Hjalmar Åhman               97  IFK Lidingö             43.54

 


 

P17   Höjdhopp                    (Söndag)

 

1     Andreas Gustavsson          97  Falu IK                 196

2     Filip Björklund             98  Upsala IF               181

3     Salesi Pettersson Hafoka    97  Spårvägens FK           172

4     Marcus Jaurell              97  Hässelby SK             169

5     Oskar Sidenbladh            97  Hammarby IF             166

 

P17   Tresteg                     (Söndag)

 

1     Michael Welsapar            97  Enköpings AI            12.99 +1.0 Rekord

2     Timothy Olsson              98  Hammarby IF             12.75 -1.4

3     Johan Sundquist             97  Riviera FI              11.69 +1.1

4     Salesi Pettersson Hafoka    97  Spårvägens FK           11.62 +2.3 (11.51 – 0.4)

5     Simon Eriksson              98  Örbyhus IF              10.98 +0.2

 

P17   Kula                        (Söndag)

 

1     Jesper Arbinge              97  Huddinge AIS            14.97

2     Gustav Norén                96  Upsala IF               12.42

3     Nicklas Karlsson            96  Finspångs AIK           12.39

4     Sebastian Ruthström         97  Spårvägens FK           11.88

 

P17   Slägga                      (Söndag)

 

1     Jesper Arbinge              97  Huddinge AIS            44.85

 

P17   Spjut                       (Söndag)

 

1     Nicklas Karlsson            96  Finspångs AIK           45.11

2     Oskar Sidenbladh            97  Hammarby IF             42.33

3     Marcus Jaurell              97  Hässelby SK             42.31

P19

 

P19   200m: se M

 

P19   800m: se M

 

P19   110m häck: se M

 

P19   300m häck                   (Söndag)

 

1     Oskar Greilert              95  Hanvikens SK            39.67 Rekord

2     Eric Bergvall               94  Hässelby SK             40.27

3     Rikard Hällberg             94  Upsala IF               41.16

4     Petter Berner Wik           94  Upsala IF               41.42

5     Gustav Schölin              94  Finspångs AIK           43.59

      Dennis Elms Jansson         95  Huddinge AIS            Bröt

 

P19   Höjdhopp: se M Höjdhopp

 


 

P19   Kula                        (Söndag)

 

1     Tim Wunger                  94  Falu IK                 16.71

2     Simon Pettersson            94  Upsala IF               15.39

3     Andreas Eriksson            94  IK Heros                14.97

4     Ali Alsaadi                 95  Råby Rekarne FIF        13.92

5     Martin Löfblom              95  Hanvikens SK            11.19

 

P19   Slägga                      (Söndag)

 

1     Alex Larsson                94  Upsala IF               70.03 Rekord

 

P19   Spjut                       (Söndag)

 

1     Axel Lönegren               94  Upsala IF               57.53

2     Hussein Ali                 94  Oman                    53.25

3     Tomas Lundberg              95  IFK Lidingö             43.62

M

 

M+P19+P17     200m heat 1 (vind:+1.8)     (Söndag)

 

1     Ville Lindholm              95 P19  IFK Tumba          24.04

2     Joakim Karlsson             97 P17  Finspångs AIK      24.52

3     Tobias Westman              94 P19  Rånäs 4H           24.74

4     Mikael Brodersen            80 M    FK Studenterna     25.16

5     Anton Norling               97 P17  Tierps IF          25.84

6     Emil Norling                96 P17  Tierps IF          26.08

 

M+P19+P17     200m heat 2 (vind:-0.5)     (Söndag)

 

1     Karl Schenström             91 M    Nyköpings BIS      24.39

2     Björn Seifert               96 P17  Upsala IF          24.61

3     Hjalmar Åhman               97 P17  IFK Lidingö        24.99

4     Marcus Jaurell              97 P17  Hässelby SK        25.07

5     Johan Sundquist             97 P17  Riviera FI         25.64

 

M+P19+P17     200m heat 3 (vind:-1.2)     (Söndag)

 

1     Hjalmar Sundvall            94 P19  Riviera FI         23.36

2     Rikard Hällberg             94 P19  Upsala IF          23.73

3     Jean de dieu Irakiza        96 P17  Gefle IF           23.89

4     Fredrik Lorentzon           97 P17  IFK Lidingö        24.27

5     Michael Peyron              93 M    IFK Lidingö        24.54

 

M+P19+P17     200m heat 4 (vind:+2.2)     (Söndag)

 

1     Karl Sjölander              97 P17  Upsala IF          23.68

2     Isak Karlsson               95 P19  IF Åland / FIN     23.74

3     Sebastian Brandmaier        97 P17  Upsala IF          23.77

4     Daniel Eriksson             96 P17  IF Vingarna        23.78

5     Nuraldin El Jammal          92 M    Riviera FI         23.83

 


 

M+P19+P17     200m heat 5 (vind:-0.3)     (Söndag)

 

1     Erik Holmberg               93 M    Rånäs 4H           22.97

2     Sami Gassan                 95 P19  Hammarby IF        23.26

3     Dennis Elms Jansson         95 P19  Huddinge AIS       23.32

4     Victor Björklund            96 P17  Upsala IF          23.51

5     Wadhah Sulaiman             95 P19  Oman               23.97

 

M+P19+P17     200m heat 6 (vind: +1.3)    (Söndag)

 

1     Fabian Revilla              95 P19  Rånäs 4H           22.19

2     Erik Annerfalk              94 P19  Mariestads AIF     22.48

3     Henrik Malmberg             95 P19  Huddinge AIS       22.65

4     Ali Rashid                  95 P19  Oman               22.95

5     Oscar Jacobsson             97 P17  Västerås FK        23.22

 

M     200m, sammanställning

 

1     Erik Holmberg               93 M    Rånäs 4H           22.97

2     Nuraldin El Jammal          92 M    Riviera FI         23.83

3     Karl Schenström             91 M    Nyköpings BIS      24.39

4     Michael Peyron              93 M    IFK Lidingö        24.54

5     Mikael Brodersen            80 M    FK Studenterna     25.16

 

P19   200m, sammanställning

 

1     Fabian Revilla              95 P19  Rånäs 4H           22.19 Rekord

2     Erik Annerfalk              94 P19  Mariestads AIF     22.48

3     Henrik Malmberg             95 P19  Huddinge AIS       22.65

4     Ali Rashid                  95 P19  Oman               22.95

5     Sami Gassan                 95 P19  Hammarby IF        23.26

6     Dennis Elms Jansson         95 P19  Huddinge AIS       23.32

7     Hjalmar Sundvall            94 P19  Riviera FI         23.36

8     Rikard Hällberg             94 P19  Upsala IF          23.73

9     Isak Karlsson               95 P19  IF Åland / FIN     23.74

10    Wadhah Sulaiman             95 P19  Oman               23.97

11    Ville Lindholm              95 P19  IFK Tumba          24.04

12    Tobias Westman              94 P19  Rånäs 4H           24.74

 

P17   200m, sammanställning

 

1     Oscar Jacobsson             97 P17  Västerås FK        23.22 Rekord

2     Victor Björklund            96 P17  Upsala IF          23.51

3     Karl Sjölander              97 P17  Upsala IF          23.68

4     Sebastian Brandmaier        97 P17  Upsala IF          23.77

5     Daniel Eriksson             96 P17  IF Vingarna        23.78

6     Jean de dieu Irakiza        96 P17  Gefle IF           23.89

7     Fredrik Lorentzon           97 P17  IFK Lidingö        24.27

8     Joakim Karlsson             97 P17  Finspångs AIK      24.52

9     Björn Seifert               96 P17  Upsala IF          24.61

10    Hjalmar Åhman               97 P17  IFK Lidingö        24.99

11    Marcus Jaurell              97 P17  Hässelby SK        25.07

12    Johan Sundquist             97 P17  Riviera FI         25.64

13    Anton Norling               97 P17  Tierps IF          25.84

14    Emil Norling                96 P17  Tierps IF          26.08

 


 

M+P19+P17     800m                (Söndag)

 

1     Jonas Wahl Sjöman           93 M    Bromma IF          1:53.92

2     Erik Tholén                 94 P19  Ununge IF          1:57.79

3     Patrik Pettersson           90 M    Rånäs 4H           1:58.99

4     Martin Hammar               95 P19  Rånäs 4H           1:59.89

5     Filip Wendelin              96 P17  IFK Sala           2:00.26

6     Simon Sundström             98 P17  IFK Lidingö        2:00.58

7     Björn Seifert               96 P17  Upsala IF          2:03.82

8     Erik Djurberg               97 P17  Upsala IF          2:04.11

9     Anders Herrmann             76 M    Rånäs 4H           2:07.63

 

M     800m, sammanställning

 

1     Jonas Wahl Sjöman           93 M    Bromma IF          1:53.92

2     Patrik Pettersson           90 M    Rånäs 4H           1:58.99

3     Anders Herrmann             76 M    Rånäs 4H           2:07.63

 

P19   800m, sammanställning

 

1     Erik Tholén                 94 P19  Ununge IF          1:57.79

2     Martin Hammar               95 P19  Rånäs 4H           1:59.89

 

P17   800m, sammanställning

 

1     Filip Wendelin              96 P17  IFK Sala           2:00.26

2     Simon Sundström             98 P17  IFK Lidingö        2:00.58

3     Björn Seifert               96 P17  Upsala IF          2:03.82

4     Erik Djurberg               97 P17  Upsala IF          2:04.11

 

M+K   5000m                       (Söndag)

 

1     Oscar Majling               86  Hässelby SK             15:10.40

2     Jonatan Alvaeus             90  Upsala IF               15:43.89

3     Johan Lindberg              80  Upsala IF               15:55.10

4     Nils Spetz                  91  Hammarby IF             15:57.74

5     Per Jemth                   71  Rånäs 4H                16:53.30

6     Hugo Hultqvist              84  Upsala IF               16:55.08

7     Johan Nilsson               94  Edsbyns IF              17:04.25

8     Ulrika Flodin               75  Rånäs 4H                17:13.64 (Kvinnor)

9     Hasan Husseen               95  Gefle IF                17:05.18

10    Martin Larsson              80  Rånäs 4H                17:34.25

11    Jörgen Lindh                69  Rånäs 4H                17:43.98

12    Dace Landström              83  Vallentuna FK           18:05.29 (Kvinnor)

13    Mikael Tennare              61  Rånäs 4H                19:38.96

14    Johan Vegelius              81  Rånäs 4H                20:01.19

15    Martin Larsson              71  Huddinge AIS            22:45.09

16    Ewa Wahlberg                55  Uppsala LK              26:45.62 (Kvinnor)

-     Anna Lindh                  74  Rånäs 4H                Bröt (Kvinnor)

-     Ulf Eriksson                74  Huddinge AIS            Bröt

-     Gunnar Durén                63  Hässelby SK             Bröt          

 


 

M     5000m, sammanställning

 

1     Oscar Majling               86  Hässelby SK             15:10.40

2     Jonatan Alvaeus             90  Upsala IF               15:43.89

3     Johan Lindberg              80  Upsala IF               15:55.10

4     Nils Spetz                  91  Hammarby IF             15:57.74

5     Per Jemth                   71  Rånäs 4H                16:53.30

6     Hugo Hultqvist              84  Upsala IF               16:55.08

7     Johan Nilsson               94  Edsbyns IF              17:04.25

8     Hasan Husseen               95  Gefle IF                17:05.18

9     Martin Larsson              80  Rånäs 4H                17:34.25

10    Jörgen Lindh                69  Rånäs 4H                17:43.98

11    Mikael Tennare              61  Rånäs 4H                19:38.96

12    Johan Vegelius              81  Rånäs 4H                20:01.19

13    Martin Larsson              71  Huddinge AIS            22:45.09

-     Ulf Eriksson                74  Huddinge AIS            Bröt

-     Gunnar Durén                63  Hässelby SK             Bröt

 

K     5000m, sammanställning

 

1     Ulrika Flodin               75  Rånäs 4H                17:13.64 Rekord

2     Dace Landström              83  Vallentuna FK           18:05.29

3     Ewa Wahlberg                55  Uppsala LK              26:45.62

-     Anna Lindh                  74  Rånäs 4H                Bröt

Loppet kördes samtidigt som M 5000m.

 

M     110m häck (vind: -1.1)      (Söndag)

 

1     Andreas Andersson           87  Hässelby SK             15.23

 

P19   110m häck (vind: -1.1)      (Söndag)

 

1     Andreas Almlöf              95  Hammarby IF             15.41

2     Eric Bergvall               94  Hässelby SK             15.78

3     Felix Norén                 95  Katrineholms SK         16.14

4     Ayad Shaker                 94  Råby Rekarne FIF        16.22

Loppet kördes samtidigt som M 110m häck med tom bana mellan klasserna.

 

M     110m häck extra (okänd vind) (Söndag)

 

1     Andreas Andersson           87  Hässelby SK             15.27

 

P19   110m häck extra (okänd vind) (Söndag)

 

1     Eric Bergvall               94  Hässelby SK             16.03

2     Felix Norén                 95  Katrineholms SK         16.41

3     Andreas Almlöf              95  Hammarby IF             Bröt

Loppet kördes samtidigt som M 110m häck med tom bana mellan klasserna.

 

M     400m häck                   (Söndag)

 

1     Brian Predstrup             74  Amager Atletik Klub / DEN     59.43

2     Nuraldin El Jammal          92  Riviera FI                    63.18

 


 

M+P19  Höjdhopp                   (Söndag)

 

1     Nils Carlsson               93  Riviera FI              204

2     Jonathan Kruse              95  Upsala IF               204

3     Marcus Lundquist            91  Rånäs 4H                201

4     Fabian Delryd               96  Täby IS                 198

 

M     Höjdhopp                    (Söndag)

 

1     Nils Carlsson               93  Riviera FI              204

2     Marcus Lundquist            91  Rånäs 4H                201

3     Fabian Delryd               96  Täby IS                 198

 

P19   Höjdhopp                    (Söndag)

 

1     Jonathan Kruse              95  Upsala IF               204 Rekord

 

M     Tresteg                     (Söndag)

 

1     Jonas Arbinge               93  Hellas Friidrott        12.75 -0.5

2     Karl Schenström             91  Nyköpings BIS           12.64 +0.4

 

K     Tresteg, utom tävlan med M:

 

      Angelica Ström              81  Spårvägens FK           13.13 +0.1 Rekord

 

Angelica hoppade tillsammans med männen då hon inte hade möjlighet att komma till Uppsala i tid för att delta i sin egen klass.

 

M     Spjut                       (Söndag)

 

1     Jiannis Smalios             87  KFUM Örebro             75.44

2     Björn Brink                 91  Hanvikens SK            50.67

3     Fredrik Persson             92  Riviera FI              50.26

4     Kristian Petersson          75  Huddinge AIS            46.39