Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Tävlingar inomhus 2017-2018
Deltävling 1
Datum: Torsdag 21/12  
Gren: 800m, 
Start::18:15. 
Plats: IFU Arena, 
Anmälan: På plats kl. 17:30
Klasser: Veteraner, KS/MS, F15/P15, F13/P13 
Tävlingsledare: Örjan Carlborg (orjan.carlborg@gmail.com, 076-3747081)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Deltävling 2
Datum: Torsdag 28/12
Plats: IFU Arena
Gren: 1500m, 60 m häck, 200 m, kula och vikt.

Tidsprogram kast: Kula startar kl. 13;00. Vikt följer direkt därefter. 
Anmälan: På plats kl. 12:15
Klasser kast: MS/KS, K22. F19 samt F17/P17. 

Tidsprogram löpning: 1500 m startar kl. 18:15. 60 m häck och 200 följer i den ordningen direkt därefter.
Anmälan: På plats kl. 17:30
Klasser löpning: Veteraner, KS/MS, F15/P15 samt F13/P13 

Tävlingsledare: Örjan Carlborg (orjan.carlborg@gmail.com, 076-3747081)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Deltävling 3
Datum: Torsdag 4/1
Gren: 1000m
Start::18:15. 
Plats: IFU Arena, 
Anmälan: På plats kl. 17:30
Klasser: Veteraner, KS/MS, F15/P15, F13/P13 
Tävlingsledare: Örjan Carlborg (orjan.carlborg@gmail.com, 076-3747081)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deltävling 4

Datum: Torsdag 8/2 - 2018

Plats: IFU Arena

Grenar: 1000m: M/K400m: P17, F19200m: P17, F1960m: P17, F1960m häck: P15

Preliminärt tidsprogram: 1000m: 19.10400m: 19.30200m: 19.4060m: 20.1060m häck: 20.35

Anmälan: På plats (i sekretariatet) mellan kl 18.10-18.40. Ingen anmälningsavgift för medlem i UIF. Deltagare från övriga klubbar faktureras 50 kr/gren i efterskott.

Klasser: M/K (1000m), P17 (60m, 200m, 400m), F19 (60m, 200m, 400m), P15  (60m häck)

Övrig information:

-       1000m är öppet för deltagande för ungdomar, juniorer och veteraner utan begränsning av antalet startande.

-       60mh (P15) är åldersbunden och endast för pojkar födda 2003-2004.

-       60/200/400m är öppna för ungdom annan än P17/F19 i mån av plats. Totala antalet starter är begr��nsade till: 18 på 60m (3 heat), 12 på 200m (3 heat), respektive 8 på 400m (2 heat). Om inte alla platser fylls av deltagare i utlysta åldersklasser (P17 + F19), erbjuds deltagande till övriga ungdomar enligt prioriteringsordning i) tidpunkt för anmälan, ii) en start per anmäld deltagare och iii) ytterligare starter per anmäld deltagare.

Tävlingsledare: Örjan Carlborg (orjan.carlborg@gmail.com, 076-3747081)

Övriga klubbtävlingar inomhustävling 2017-2018

Alla stora tävlingar har en egen flik i vänsterspalten.


Tävling: Sportlovs STAVHOPPSTÄVLING 1, Datum :Måndagen den 19 febr 2018 kl.17.

Flickor och pojkar från 11 år upp till 17 år. FP 11-17

Plats; IFU arena / Friidrott

Anmälan till carin.thornander@gmail.com. Carin Thornander är tävlingsledare och kan nås på mobil 0708-657758.

Start kl.17.  Upprop 50 min före vid stavhoppsmattan.

Föräldrar hjälper till som stavhoppsfunktionärer .)


Tävling: Sportlovs STAVHOPPSTÄVLING 2, Datum: Torsdagen kl.14 den 22 febr 2018.

Flickor och pojkar från 11 år upp till 17 år. FP 11-17

Plats; IFU arena / Friidrott

Anmälan till carin.thornander@gmail.com. Carin Thornander är tävlingsledare och kan nås på mobil 0708-657758.

Start kl.14.  Upprop 50 min före vid stavhoppsmattan.

------------------------------------------------------------------------

Tävling: Kuliga hoppet 1 2017

Tisdagen den 12 dec kl.19.30.

Plats IFU arena.

Anmälan på plats senast 18.30 till Carin

Tävlingsledare: Carin Thornander

Klass Veteraner längdhopp och kula.


------------------------------------------------------------------------------------------------


Tävling: Stora Kast 1 2017

Datum: 30/11

Starttid: 16:00

Grenar: Kula, Vikt

Plats: IFU Arena

Ålder: KS/MS, F13/P13 samt F15/P15


Tidsprogram:

MS/KS Kula: 16:00

MS/KS Vikt: 16:30

F15/P15-F13/P13 Kula: 18:15

F15/P15-F13/P13 Vikt: 18:45


Tävlingsledare: Henrik Wennberg

Kontakt: henrik@uiffriidrott

----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Tävling: Stora Kast 2 2018

Datum: 20/1

Starttid: 13:00

Grenar: Kula, Vikt

Plats: IFU Arena

Ålder: KS/MS, K22/M22, F19/P19, F17/P17 samt F15/P15


Tidsprogram: 

Kula Juniorer-ungdom: 13:00

Kula Seniorer: 13:30

Vikt Juniorer-ungdom: 14:00

Vikt Seniorer: 14:45


Tävlingsledare: Henrik Wennberg

Kontakt: henrik@uiffriidrott

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tävling: Stora Kast 3 2018

Datum: 13/2

Starttid: 16:30

Grenar: Kula, Vikt

Plats: IFU Arena

Ålder: KS/MS


Tidsprogram: 

Kula: 16:30

Vikt: 17:15


Tävlingsledare: Henrik Wennberg

Kontakt: henrik@uiffriidrott

 
SAMARBETSPARTNERS
SPONSORER TEAM TOKYO