Arrangör: Upsala IF Friidrott
Datum: 12 jun 2016 (dag 2 av 2)
Plats: Studenternas IP
Ort: Uppsala
Tävlingsledare: Anders Gustafsson
Väder: 17 grader och uppehåll, motvind på upploppet.
Kommentarer på resultatlistan: uppsalaspelen@gmail.com
MS 200 m Final | 12/6 14:40 |
Vind: -0,1 | ||||||
1 | Jacob Ewertzh | 1995 | Hammarby Friidrott | 21.85 | ||
2 | Fredrik Åström | 1993 | Täby IS | 22.43 | ||
3 | Andreas Movin | 1996 | IFK Lidingö | 22.65 | ||
4 | Michael Luxemburg | 1994 | Täby IS | 22.70 | ||
5 | Julian Gabert | 1986 | Upsala IF | 22.83 | ||
6 | Oskar Motta | 1998 | Upsala IF | 23.08 |
Vind: -1,5 | ||||||
1 | Niklas Alsing | 1995 | Östersunds GIF | 23.13 | ||
2 | Johan Alsing | 1999 | Östersunds GIF | 23.44 | P17 | |
3 | Albert Nygren | 2001 | Upsala IF | 23.60 | P17 | |
4 | Eric Hallquist | 1996 | Östersunds GIF | 24.18 | ||
5 | Roben Popkema | 1989 | Hammarby Friidrott | 24.31 |
Vind: -0,1 | ||||||
1 | Vidar Stenqvist | 2000 | Täby IS | 22.69 | P17 | |
2 | Viktor Wahlén Diederichsen | 1998 | Spårvägens FK | 23.48 | ||
3 | Ludwig Gustavsson | 2000 | Falu IK | 24.13 | P17 | |
4 | Andreas Cigéhn | 2000 | Täby IS | 24.42 | P17 |
Vind: +0,2 | ||||||
1 | Mikael Brodersen | 1980 | FK Studenterna | 25.20 | M35 | |
2 | Thomas Jönsson | 1965 | Gefle IF | 25.61 | M50 | |
3 | Patrick Neuendorff | 1966 | IFK Märsta | 27.39 | M50 | |
4 | Mats Nordal | 1977 | Uppsala LK | 27.67 | M35 |
1 | Jacob Ewertzh | 1995 | Hammarby Friidrott | 21.85 | ||
2 | Fredrik Åström | 1993 | Täby IS | 22.43 | ||
3 | Andreas Movin | 1996 | IFK Lidingö | 22.65 | ||
4 | Vidar Stenqvist | 2000 | Täby IS | 22.69 | P17 | |
5 | Michael Luxemburg | 1994 | Täby IS | 22.70 | ||
6 | Julian Gabert | 1986 | Upsala IF | 22.83 | ||
7 | Oskar Motta | 1998 | Upsala IF | 23.08 | ||
8 | Niklas Alsing | 1995 | Östersunds GIF | 23.13 | ||
9 | Johan Alsing | 1999 | Östersunds GIF | 23.44 | P17 | |
10 | Viktor Wahlén Diederichsen | 1998 | Spårvägens FK | 23.48 | ||
11 | Albert Nygren | 2001 | Upsala IF | 23.60 | P17 | |
12 | Ludwig Gustavsson | 2000 | Falu IK | 24.13 | P17 | |
13 | Eric Hallquist | 1996 | Östersunds GIF | 24.18 | ||
14 | Roben Popkema | 1989 | Hammarby Friidrott | 24.31 | ||
15 | Andreas Cigéhn | 2000 | Täby IS | 24.42 | P17 | |
16 | Mikael Brodersen | 1980 | FK Studenterna | 25.20 | M35 | |
17 | Thomas Jönsson | 1965 | Gefle IF | 25.61 | M50 | |
18 | Patrick Neuendorff | 1966 | IFK Märsta | 27.39 | M50 | |
19 | Mats Nordal | 1977 | Uppsala LK | 27.67 | M35 |
MS 800 m Final | 12/6 12:30 |
1 | Napoleon Solomon | 1994 | Fredrikshofs FI | 1:58.77 | ||
2 | Pontus Aldenstam | 1996 | Väsby IK Friidrott | 1:59.75 | ||
3 | Martin Jacobson | 1997 | Hammarby Friidrott | 2:03.85 | ||
4 | Magnus Wallenius | 1973 | Västerås FK | 2:04.34 | M40 | |
5 | Per Björkman | 1965 | Stockholms FTF | 2:04.67 | M50 | |
6 | Gunnar Durén | 1963 | Hässelby SK | 2:04.74 | M50 | |
7 | Pontus Born | 1999 | IFK Märsta | 2:07.29 | ||
8 | Morten Linnes | 1967 | IFK Märsta | 2:20.59 | M45 |
MS 5 000 m Final | 12/6 15:35 |
1 | Jonatan Alvaeus | 1990 | Upsala IF | 15:59.69 | ||
2 | Hugo Lindell | 1995 | Rånäs 4H | 16:02.67 | ||
3 | Hasan Mahamuud | 1995 | Hemlingby LK | 16:11.82 | ||
4 | Fredrik Westerdahl | 1979 | Fredrikshofs FI | 16:12.82 | M35 | |
5 | Christian Dahlmann | 1975 | Rånäs 4H | 16:31.32 | M40 | |
6 | Johan Carlsson | 1987 | Örgryte IS | 16:37.12 | ||
7 | Jakob Hedberg | 1972 | Uppsala LK | 18:32.26 | M40 | |
8 | Mikael Tennare | 1961 | Rånäs 4H | 19:42.66 | M55 | |
9 | Kalle Svensson | 1959 | Uppsala LK | 20:45.82 | M55 | |
10 | Martin Larsson | 1971 | Huddinge AIS | 23:23.29 | M45 |
MS 110 mh Final | 12/6 10:20 |
Vind: -2,4 | ||||||
1 | Linus Otto Boyer | 1995 | Upsala IF | 15.49 | ||
Rikard Hällberg | 1994 | Upsala IF | Bröt |
MS 400 mh Final | 12/6 13:30 |
1 | Jesper Rilegård | 1998 | IFK Lidingö | 59.12 | 1 MS | |
2 | Dennis Elms | 1994 | Huddinge AIS | 60.84 | 2 MS |
MS Höjd Final | 12/6 15:20 |
1 | Oskar Lundqvist | 1997 | Upsala IF | 210 | ||
2 | Jakob Thorvaldsson | 1988 | IFK Lidingö | 200 | ||
3 | Filip Björklund | 1998 | Upsala IF | 194 | ||
4 | Leo Bergström | 2000 | Täby IS | 194 | ||
5 | Hampus Carlens | 1999 | IFK Lidingö | 190 | ||
6 | Viktor Wahlén Diederichsen | 1998 | Spårvägens FK | 185 | ||
7 | Olov Bylund | 1992 | Upsala IF | 185 | ||
8 | Simon Throgen | 1997 | IF Göta Karlstad | 185 |
MS Höjd Final | 160 | 165 | 170 | 175 | 180 | 185 | 190 | 194 | 197 | 200 | 203 | 206 | 210 | 216 |
Filip Björklund | - | - | - | - | - | - | xo | xo | xxx | |||||
Hampus Carlens | - | - | - | - | - | o | xxo | xxx | ||||||
Jakob Thorvaldsson | - | - | - | - | - | - | - | o | - | xo | xxx | |||
Leo Bergström | - | - | - | - | - | - | xo | xxo | xxx | |||||
Olov Bylund | o | - | o | o | o | xo | xx- | |||||||
Oskar Lundqvist | - | - | - | - | - | - | - | - | xo | - | xo | xo | o | xxx |
Simon Throgen | - | - | - | o | xo | xo | xx- | |||||||
Viktor Wahlén Diederichsen | - | - | xo | o | xo | o | xxx |
MS Tresteg Final | 12/6 12:10 |
1 | Jonathan Persgården | 1996 | Ullevi FK | 13,59 | -0,7 | |
2 | Niklas Alsing | 1995 | Östersunds GIF | 13,16 | +2,2 | 12.97 -1,0 |
3 | Eric Hallquist | 1996 | Östersunds GIF | 13,08 | +2,7 | 13,01 +1,3 |
MS Tresteg Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Eric Hallquist | 13,00 | +3,0 | 12,99 | +2,6 | 13,08 | +2,7 | 13,01 | +1,3 | - | 12,72 | -0,3 | |
Jonathan Persgården | x | -0,8 | 13,52 | +0,1 | x | +0,8 | x | +3,2 | 13,59 | -0,7 | 13,46 | +2,4 |
Niklas Alsing | 13,16 | +2,2 | x | +2,4 | x | +1,2 | - | 12,88 | +0,1 | 12.97 | -1,0 |
MS Slägga Final | 12/6 10:00 |
1 | Leif Lundahl | 1966 | Varbergs GIF | 43,37 | M50 |
MS Slägga Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Leif Lundahl | 42,54 | 43,37 | 43,24 | x | 42,67 | x |
MS Spjut Final | 12/6 12:45 |
1 | Theodor Thor | 1993 | KFUM Örebro | 64,11 | ||
2 | Linus Otto Boyer | 1995 | Upsala IF | 39,47 | ||
3 | Anton Korzhavyi | 1994 | IFK Umeå | 38,88 |
MS Spjut Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Anton Korzhavyi | 33,91 | 35,26 | 38,88 | x | - | 33,98 | ||||||
Linus Otto Boyer | 34,41 | 33,92 | 39,47 | x | 37,81 | 38,25 | ||||||
Theodor Thor | 62,46 | x | 64,11 | x | x | 59,56 |
P 19 110 mh Final | 12/6 10:20 |
Vind: -2,4 | ||||||
1 | Viktor Wahlén Diederichsen | 1998 | Spårvägens FK | 15.45 | ||
2 | Johan Bengtsson | 1998 | Täby IS | 15,53 |
P 19 Kula Final | 12/6 12:55 |
1 | Jesper Arbinge | 1997 | Huddinge AIS | 17,32 | ||
2 | Viktor Wahlén Diederichsen | 1998 | Spårvägens FK | 8,62 |
P 19 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Jesper Arbinge | 17,13 | x | x | x | 17,32 | 17,26 | ||||||
Viktor Wahlén Diederichsen | 7,96 | 8,03 | 8,62 | - | - | - |
P 19 Slägga Final | 12/6 10:00 |
1 | Johannes Nilsson | 1998 | Västerås FK | 51,91 |
P 19 Slägga Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Johannes Nilsson | 51,91 | 51,11 | 49,59 | x | 51,07 | 51,90 |
P 17 200 m: gemensamt med MS. |
P 17 110 mh Final | 12/6 10:20 |
Vind: -2,4 | ||||||
1 | Gustav Karlsson | 2000 | KFUM Örebro | 15.24 | ||
2 | Philip Stömne | 2000 | Valbo Aif | 15.89 |
P17 400 mh (84cm) Final | 12/6 13:30 |
1 | Arvid Gustafsson | 1999 | Upsala IF | 55.98 | P17 (84 cm) |
P 17 300 mh Final | 12/6 14:05 |
1 | Mikael Lundkvist | 2000 | Huddinge AIS | 44.61 | ||
2 | Lukas Olsson | 2001 | Upsala IF | 45.19 |
P 17 Tresteg Final | 12/6 12:10 |
1 | Lukas Olsson | 2001 | Upsala IF | 10,67 | -1,6 | |
2 | Albin Eriksson | 2002 | Upsala IF | 9,89 | +0,0 |
P 17 Tresteg Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Albin Eriksson | 9,89 | +0,0 | 9,83 | +1,9 | 9,63 | +1,7 | 9,50 | +1,1 | 9,81 | +1,3 | - | |
Lukas Olsson | x | +1,7 | x | +1,4 | x | +1,1 | x | +0,0 | 10,67 | -1,6 | x | +3,0 |
P 17 Kula Final | 12/6 12:55 |
1 | Patrik Lindstedt | 1999 | Hässelby SK | 17,69 |
P 17 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Patrik Lindstedt | x | 17,13 | 17,18 | 17,69 | x | x |
P 17 Slägga Final | 12/6 10:00 |
1 | Patrik Lindstedt | 1999 | Hässelby SK | 69,86 | ||
2 | Ivar Moisander | 2000 | Huddinge AIS | 48,51 |
P 17 Slägga Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Ivar Moisander | 48,51 | x | x | x | x | x | ||||||
Patrik Lindstedt | 69,86 | x | x | 65,36 | 66,70 | x |
P 17 Spjut Final | 12/6 14:15 |
1 | Carl Widenholm | 2000 | Hellas FK | 58,84 | ||
2 | Victor Wiberg | 1999 | IK Stål | 47,89 | ||
3 | Elliot Cigehn | 2000 | Täby IS | 37,64 |
P 17 Spjut Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Carl Widenholm | 57,23 | 51,18 | 53,26 | 58,84 | x | x | ||||||
Elliot Cigehn | 34,59 | x | 32,01 | x | 37,64 | 36,00 | ||||||
Victor Wiberg | 42,53 | 45,80 | 47,89 | 46,68 | 46,06 | 39,64 |
P 15 80 m Final | 12/6 11:10 |
Vind: -2,7 | ||||||
1 | Albert Nygren | 2001 | Upsala IF | 9.79 | ||
2 | Rasmus Skoglund | 2002 | Upsala IF | 10.27 | ||
3 | Andreas Bocké | 2001 | Vallentuna FK | 10.40 | ||
4 | Johannes Jansson | 2002 | Östhammar FI | 10.49 | ||
5 | Anton Runemar | 2002 | Täby IS | 10.62 | ||
6 | Theodor Duvert | 2001 | IFK Märsta | 10.68 | ||
7 | Leonard Palmér | 2001 | Rånäs 4H | 10.77 |
P 15 800 m Final | 12/6 12:40 |
1 | Albin Wallenius | 2003 | Västerås FK | 2:14.59 | ||
1 | Aleksi Andreev | 2001 | Spårvägens FK | 2:14.59 | ||
3 | Jakob Tapani | 2001 | Sågmyra SK | 2:19.82 | ||
4 | Albin Eriksson | 2002 | Upsala IF | 2:23.18 | ||
5 | Leonard Palmér | 2001 | Rånäs 4H | 2:28.80 |
P 15 80 mh Final | 12/6 09:35 |
Vind: -2,6 | ||||||
1 | Oliver Ericsson | 2001 | Alunda SK | 12.02 | ||
2 | Theodor Duvert | 2001 | IFK Märsta | 12.45 | ||
3 | Lukas Olsson | 2001 | Upsala IF | 12.76 | ||
4 | Johannes Jansson | 2002 | Östhammar FI | 12.80 | ||
5 | Simon Stjärnfelt | 2002 | IF Åland | 15.57 | ||
6 | Oliver Smidskog | 2002 | Västerås FK | 15.80 |
P 15 Längd Final | 12/6 13:20 |
1 | Leonard Palmér | 2001 | Rånäs 4H | 5,72 | +0,0 | |
2 | Johannes Jansson | 2002 | Östhammar FI | 5,38 | -0,2 | |
3 | Albin Eriksson | 2002 | Upsala IF | 4,81 | +4,0 | 4,74 -0,3 |
4 | Oliver Smidskog | 2002 | Västerås FK | 4,60 | -0,4 | |
5 | Simon Stjärnfelt | 2002 | IF Åland | 4,38 | +0,1 |
P 15 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Albin Eriksson | 4,81 | +4,0 | x | +2,1 | x | -0,4 | x | +0,9 | 4,74 | -0,3 | 4,40 | -0,3 |
Johannes Jansson | 3,29 | -1,3 | 4,92 | +1,0 | 5,38 | -0,2 | x | +2,9 | 3,73 | -0,1 | 5,18 | +0,3 |
Leonard Palmér | 5,43 | -1,5 | x | +2,1 | 5,56 | -0,3 | x | +1,7 | x | -0,2 | 5,72 | +0,0 |
Oliver Smidskog | 4,30 | -0,7 | x | +0,4 | 4,42 | +0,4 | x | +2,7 | 4,60 | -0,4 | 2,78 | -0,5 |
Simon Stjärnfelt | 4,26 | +0.5 | 4,35 | +1,4 | x | +1.5 | 4,28 | +2,0 | 4,38 | +0,1 | 4,38 | +0,2 |
P 15 Kula Final | 12/6 12:55 |
1 | Victor Wisen | 2001 | Upsala IF | 13,33 | ||
2 | Leonard Palmér | 2001 | Rånäs 4H | 10,63 | ||
3 | Johannes Jansson | 2002 | Östhammar FI | 10,52 | ||
4 | Robin Isaksson | 2002 | IFK Lidingö | 9,84 |
P 15 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Johannes Jansson | 10,48 | 10,52 | - | - | - | - | ||||||
Leonard Palmér | 9,78 | 10,21 | 10,18 | 9,92 | 10,63 | x | ||||||
Robin Isaksson | 9,61 | x | 9,84 | 9,74 | x | x | ||||||
Victor Wisen | 12,62 | 12,71 | 12,91 | 12,57 | 13,33 | 13,02 |
P 15 Slägga Final | 12/6 10:00 |
1 | Karl Ludvik | 2002 | Turebergs FK | 43,94 | ||
2 | Robin Isaksson | 2002 | IFK Lidingö | 41,62 | ||
3 | Gustav Andersson | 2002 | IFK Lidingö | 33,24 | ||
4 | Leonard Palmér | 2001 | Rånäs 4H | 20,59 | ||
5 | Anton Runemar | 2002 | Täby IS | 16,11 |
P 15 Slägga Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Anton Runemar | x | 16,11 | x | 14,79 | - | - | ||||||
Karl Ludvik | x | 43,94 | x | 40,60 | x | 43,75 | ||||||
Leonard Palmér | 19,19 | 20,08 | 19,95 | 20,59 | 20,03 | - | ||||||
Robin Isaksson | 40,70 | 41,62 | 39,54 | 41,33 | x | x | ||||||
Gustav Andersson | 25.88 | x | x | 31,44 | 33,24 | x |
P 15 Spjut Final | 12/6 15:10 |
1 | Theodor Duvert | 2001 | IFK Märsta | 45.03 | ||
2 | Robin Isaksson | 2002 | IFK Lidingö | 44.08 | ||
3 | Pontus Gustavsson | 2002 | Västerås FK | 42.80 | ||
4 | Johannes Jansson | 2002 | Östhammar FI | 41.07 | ||
5 | Leonard Palmér | 2001 | Rånäs 4H | 27.88 | ||
6 | Oliver Smidskog | 2002 | Västerås FK | 23.66 |
P 15 Spjut Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Johannes Jansson | 41.07 | 37.15 | x | x | 39.48 | 40.89 | ||||||
Leonard Palmér | 27.09 | 25.58 | x | 27.53 | 27.43 | 27.88 | ||||||
Oliver Smidskog | 22.81 | 23.51 | 23.66 | x | 20.61 | x | ||||||
Pontus Gustavsson | 42.80 | 39.35 | x | 41.23 | 39.63 | x | ||||||
Robin Isaksson | 43.38 | 43.42 | 44.08 | 42.33 | - | 42.95 | ||||||
Theodor Duvert | 40.65 | 42.69 | 38.82 | 42.92 | 43.93 | 45.03 |
P 13 200 m Final | 12/6 14:30 |
Vind: -1.7 | ||||||
1 | Oskari Peura | 2003 | Upsala IF | 29.03 | ||
2 | Nils Ekroth | 2003 | Upsala IF | 29.66 | ||
3 | Eemeli Peura | 2003 | Upsala IF | 30.68 |
P 13 Höjd Final | 12/6 10:00 |
1 | Elliot Duvert | 2003 | IFK Märsta | 171 | ||
2 | Viktor Rydåker | 2003 | Örbyhus IF | 143 | ||
3 | Nils Ekroth | 2003 | Upsala IF | 128 |
P 13 Höjd Final | 115 | 120 | 125 | 128 | 130 | 135 | 140 | 143 | 146 | 150 | 160 | 165 | 168 | 171 | 173 |
Elliot Duvert | - | - | - | - | - | - | - | - | - | o | o | o | xo | xxo | xxx |
Nils Ekroth | o | o | o | xo | - | xxx | |||||||||
Viktor Rydåker | - | - | - | - | o | o | o | o | xxx |
P 13 Kula Final | 12/6 11:30 |
1 | Viktor Rydåker | 2003 | Örbyhus IF | 9,61 |
P 13 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Viktor Rydåker | 8,50 | 9,61 | 9,37 | 9,38 |
KS 200 m Final | 12/6 15:00 |
Vind: -2,0 | ||||||
1 | Hanna Adriansson Nordberg | 1992 | IFK Lidingö | 25.14 | ||
2 | Jonna Claesson | 2000 | Stora Skedvi IK | 25.59 | F17 | |
3 | Klara Helander | 1995 | Upsala IF | 25.85 | ||
4 | Amie Jammeh | 1999 | Upsala IF | 26.23 | F17 | |
5 | Sara Hermansson | 1999 | Huddinge AIS | 26.53 | F17 | |
6 | Marie Ebbestad | 2000 | Upsala IF | 27.66 | F17 |
Vind: -0,5 | ||||||
1 | Mina Karlsson | 1999 | Upsala IF | 26.33 | F17 | |
2 | Daniela Karlsson | 1996 | Atleticum Växjö SK | 26.62 | ||
3 | Felicia Lindberg | 1997 | Hammarby Friidrott | 27.72 | ||
4 | Felicia Engberg | 1998 | Leksands FIK | 28.07 | ||
5 | Hanna Johnsson | 1996 | IFK Lidingö | 28.09 |
Vind: -1,0 | ||||||
1 | Josefine Lundvall | 1999 | Täby IS | 26.62 | F17 | |
2 | Agnes Johansson | 1999 | Högbo GIF | 27.56 | F17 | |
3 | Josefine Havdelin | 1995 | IFK Lidingö | 27.66 | ||
4 | Emelie Svensson | 2000 | IFK Tumba | 27.90 | F17 | |
5 | Cecilia Andersson | 2002 | Upsala IF | 32.77 | F17 |
1 | Hanna Adriansson Nordberg | 1992 | IFK Lidingö | 25.14 | ||
2 | Jonna Claesson | 2000 | Stora Skedvi IK | 25.59 | F17 | |
3 | Klara Helander | 1995 | Upsala IF | 25.85 | ||
4 | Amie Jammeh | 1999 | Upsala IF | 26.23 | F17 | |
5 | Mina Karlsson | 1999 | Upsala IF | 26.33 | F17 | |
6 | Sara Hermansson | 1999 | Huddinge AIS | 26.53 | F17 | |
7 | Daniela Karlsson | 1996 | Atleticum Växjö SK | 26.62 | ||
8 | Josefine Lundvall | 1999 | Täby IS | 26.62 | F17 | |
9 | Agnes Johansson | 1999 | Högbo GIF | 27.56 | F17 | |
10 | Marie Ebbestad | 2000 | Upsala IF | 27.66 | F17 | |
11 | Josefine Havdelin | 1995 | IFK Lidingö | 27.66 | ||
12 | Felicia Lindberg | 1997 | Hammarby Friidrott | 27.72 | ||
13 | Emelie Svensson | 2000 | IFK Tumba | 27.90 | F17 | |
14 | Felicia Engberg | 1998 | Leksands FIK | 28.07 | ||
15 | Hanna Johnsson | 1996 | IFK Lidingö | 28.09 | ||
16 | Cecilia Andersson | 2002 | Upsala IF | 32.77 | F17 |
KS 800 m Final | 12/6 12:50 |
1 | Mary Malika | 1998 | Kvarnsveden Friidrott | 2:11.90 | ||
2 | My Nygren | 1996 | Upsala IF | 2:23.15 | ||
3 | Emilia Bentayeb | 2000 | Täby IS | 2:23.20 | ||
4 | Isabelle Haugen | 1998 | Hellas FK | 2:23.68 | ||
5 | Ebba Edqvist | 1998 | Vallentuna FK | 2:26.01 | ||
6 | Filippa Ramberg | 1997 | Hammarby Friidrott | 2:29.76 | ||
7 | Frida Ahlund | 1999 | Upsala IF | 2:35.58 | ||
8 | Nelly Höglund | 1998 | Kvarnsveden Friidrott | 2:37.09 | ||
9 | Emma Forss | 1994 | Hammarby Friidrott | 2:38.89 |
KS 5 000 m Final | 12/6 16:00 |
1 | Veronika Nordal | 1980 | Uppsala LK | 18:20.26 | K35 | |
2 | Anna Lindh | 1974 | Fredrikshofs FIF | 18:48.25 | K40 | |
3 | Helena Thim | 1998 | Upsala IF | 20:46.21 | ||
4 | Ewa Wahlberg | 1955 | Uppsala LK | 25:11.16 | K60 |
KS 100 mh Final | 12/6 09:55 |
Vind: -2,1 | ||||||
1 | Lisa Piscator | 1997 | IF Göta Karlstad | 15.42 | ||
2 | Daniela Karlsson | 1996 | Atleticum Växjö SK | 15.73 | ||
3 | Levina Ahlgren | 1998 | Upsala IF | 18.21 | ||
4 | Veronika Nordin | 1997 | Gefle IF | 18.85 |
KS 400 mh Final | 12/6 13:45 |
1 | Johanna Dyremark | 1997 | IFK Tumba | 61.39 | ||
2 | Isabelle Eriksson | 1986 | IFK Lidingö | 64.11 | ||
3 | Ida Ekroth | 1996 | Upsala IF | 65.90 | ||
4 | Jenny Wingqvist | 1997 | Hässelby SK | 69.25 |
1 | Josefine Havdelin | 1995 | IFK Lidingö | 66.37 | ||
2 | Malin Lindblom | 1991 | Gefle IF | 66.40 | ||
3 | Johanna Bromark | 1993 | Spårvägens FK | 67.74 | ||
4 | Emelie Ovenholm | 1981 | FK Studenterna | 96.40 | K35 |
1 | Johanna Dyremark | 1997 | IFK Tumba | 61.39 | ||
2 | Isabelle Eriksson | 1986 | IFK Lidingö | 64.11 | ||
3 | Ida Ekroth | 1996 | Upsala IF | 65.90 | ||
4 | Josefine Havdelin | 1995 | IFK Lidingö | 66.37 | ||
5 | Malin Lindblom | 1991 | Gefle IF | 66.40 | ||
6 | Johanna Bromark | 1993 | Spårvägens FK | 67.74 | ||
7 | Jenny Wingqvist | 1997 | Hässelby SK | 69.25 | ||
8 | Emelie Ovenholm | 1981 | FK Studenterna | 96.40 | K35 |
KS Höjd Final | 12/6 14:00 |
1 | Caroline Andersson | 1993 | Gefle IF | 181 | ||
2 | Linda Skantze | 1995 | IFK Lidingö | 175 | ||
3 | Ylva Engdahl | 1996 | Spårvägens FK | 163 | ||
4 | Johanna Hellgren | 1992 | Upsala IF | 160 | ||
5 | Lisa Piscator | 1997 | IF Göta Karlstad | 150 | ||
6 | Veronika Nordin | 1997 | Gefle IF | x |
KS Höjd Final | 135 | 145 | 150 | 155 | 160 | 163 | 166 | 169 | 172 | 175 | 178 | 181 |
Caroline Andersson | - | - | - | - | - | o | - | xxo | o | xxo | xo | xxo |
Johanna Hellgren | - | o | o | o | o | xxx | ||||||
Linda Skantze | - | - | - | - | - | o | - | xo | xo | xo | xxx | |
Lisa Piscator | - | - | o | xxx | ||||||||
Ylva Engdahl | - | - | - | o | o | xxo | xxx | |||||
Veronika Nordin | xxx |
KS Tresteg Final | 12/6 10:25 |
1 | Alice Eriksson | 1996 | IFK Lidingö | 12,34 | +0,6 | |
2 | Matilde Andersson | 1996 | Upsala IF | 11,35 | +2,2 | |
3 | Anna Holmin | 1995 | Upsala IF | 11,24 | +1,4 | |
4 | Klara Pedersen | 1997 | Upsala IF | 10,99 | +1,8 | |
5 | Sandra Höglund | 1998 | Högbo GIF | 10,26 | +2,6 | 10,23 +1,1 |
6 | Veronika Nordin | 1997 | Gefle IF | 9,91 | +1,9 | |
Hedvig Engström-Kindmark | 1997 | Upsala IF | x |
KS Tresteg Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Alice Eriksson | x | +2,1 | 11,87 | +3,3 | 11,77 | +1,5 | 12,08 | +1,3 | 12,34 | +0,6 | 11,94 | +0,9 |
Anna Holmin | x | +1,1 | x | +1,7 | x | +1,1 | 11,19 | +2,4 | 11,24 | +1,4 | x | +1,3 |
Matilde Andersson | 11,35 | +2,3 | 11,35 | +2,2 | 11,05 | +2,4 | 11,19 | +2,2 | x | +0,7 | x | +0,9 |
Sandra Höglund | 10,23 | +1,1 | 10,09 | +1,2 | 10,15 | +3,0 | 10,26 | +2,6 | x | -1,0 | x | +3,6 |
Veronika Nordin | 9,70 | +1,8 | x | +2,3 | 9,90 | +2,7 | 9,91 | +1,9 | x | +1,3 | x | +1,5 |
Hedvig Engström-Kindmark | x | +3,3 | x | +1,5 | x | +2,9 | x | +2,1 | x | -0,9 | x | +0,7 |
Klara Pedersen | x | +0,9 | x | +2,8 | x | +1,0 | x | +2,3 | x | +1,5 | 10,99 | +1,8 |
KS Slägga Final | 12/6 11:30 |
1 | Eleni Larsson | 1993 | Huddinge AIS | 61,37 | ||
2 | Kajsa Wennberg | 1996 | Upsala IF | 52,42 | ||
3 | Jessica Mattsson | 1998 | Tierps IF FI | 51,61 | ||
4 | Annika Larsson | 1996 | Upsala IF | 51,04 | ||
5 | Fanny Hjorth | 1995 | Säters IF FIK | 48,53 | ||
6 | Rebecka Hallerth | 1996 | Hellas FK | 45,75 | ||
7 | Rebecka Samuelsson | 1998 | Iggesunds SK | 45,69 | ||
8 | Caroline Wallin | 1994 | Huddinge AIS | 41,10 | ||
9 | Nina Björkman | 1998 | Västerås FK | 40,05 | ||
10 | Sanna Tollefors | 1992 | Vallentuna FK | 38,53 | ||
11 | Matilda Ilola | 1993 | Vallentuna FK | 36,92 |
KS Slägga Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Annika Larsson | x | x | 47,53 | x | 48,48 | 51,04 | ||||||
Caroline Wallin | 40,57 | x | 38,57 | 39,72 | 39,70 | 41,10 | ||||||
Eleni Larsson | x | x | 61,37 | x | 60,62 | 59,53 | ||||||
Fanny Hjorth | x | 48,53 | x | x | x | 45,39 | ||||||
Jessica Mattsson | x | x | 44,92 | 50,62 | x | 51,61 | ||||||
Kajsa Wennberg | x | 52,42 | x | x | 50,64 | x | ||||||
Matilda Ilola | 36,92 | x | 32,56 | |||||||||
Nina Björkman | x | 38,67 | 40,05 | |||||||||
Rebecka Hallerth | 43.42 | 42.66 | 43,77 | 41,96 | 45,75 | 45,59 | ||||||
Rebecka Samuelsson | x | 45,69 | x | x | x | x | ||||||
Sanna Tollefors | 33,48 | 38,53 | 37,21 |
KS Spjut Final | 12/6 15:10 |
1 | Maja Gustavsson | 1998 | Västerås FK | 40.87 | ||
2 | Maria Olsson | 1996 | Gefle IF | 39.32 | ||
3 | Klara Helander | 1995 | Upsala IF | 33.44 |
KS Spjut Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Klara Helander | x | 30.24 | 33.44 | 30.94 | x | x | ||||||
Maja Gustavsson | 39.77 | x | 40.87 | x | x | 40.76 | ||||||
Maria Olsson | 39.20 | 39.07 | 37.71 | x | x | 39.32 |
F 17 200 m: gemensamt med KS. |
F 17 100 mh Final | 12/6 10:00 |
Vind: -2,0 | ||||||
1 | Victoria Almerén Hansson | 1999 | Hammarby Friidrott | 14.01 | ||
2 | Hanna Axelsson | 1999 | Upsala IF | 16.03 | ||
3 | Agnes Hill | 2000 | Kvarnsveden Friidrott | 16.78 | ||
4 | Linnéa Ånger | 2000 | Söderhamns IF | 17.08 |
F 17 100 mh (extra) Final | 12/6 10:42 |
Vind: -1.8 | ||||||
1 | Victoria Almerén Hansson | 1999 | Hammarby Friidrott | 14.24 | ||
2 | Agnes Hill | 2000 | Kvarnsveden Friidrott | 18.13 |
F 17 300 mh Final | 12/6 14:15 |
1 | Lea Andersen | 2000 | Täby IS | 45.49 | ||
2 | Alva Wolwan | 2001 | Upsala IF | 48.51 | ||
3 | Mathilda Jerpdahl | 1999 | Vallentuna FK | 49.07 |
F 17 Höjd Final | 12/6 14:00 |
1 | Filippa Backman | 2000 | Gefle IF | 163 | ||
2 | Elin Berglund | 1999 | Österhaninge IF | 155 |
F 17 Höjd Final | 145 | 150 | 155 | 160 | 163 | 165 |
Elin Berglund | o | o | xo | xxx | ||
Filippa Backman | - | o | xo | xo | o | xxx |
F 17 Tresteg Final | 12/6 10:25 |
1 | Lisa Weyhenmeyer | 2000 | Upsala IF | 11,25 | +0,2 | |
2 | Emelie Svensson | 2000 | IFK Tumba | 11,11 | +3,3 | 10,95 +1,5 |
3 | Linn Egerfält | 2000 | Gefle IF | 10,75 | +2,8 | 10,58 +1,7 |
4 | Mathilda Jerpdahl | 1999 | Vallentuna FK | 10,43 | +2,0 | |
5 | Linnéa Ånger | 2000 | Söderhamns IF | 9,93 | +2,4 | 9,91 +1,7 |
6 | Sara Svenda | 1999 | Upsala IF | 8,77 | +2,6 | 8,47 -0,1 |
F 17 Tresteg Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Emelie Svensson | 10,70 | +1,5 | 10,74 | +2,3 | 10,95 | +1,5 | 10,64 | +1,3 | 11,11 | +3,3 | 10,60 | +0,3 |
Linn Egerfält | 10,75 | +2,8 | 10,64 | +2,2 | 9,62 | +1,2 | 10,58 | +1,7 | 10,63 | +2,5 | x | -0,5 |
Linnéa Ånger | x | +0,7 | x | +2,2 | 9,27 | +1,5 | 9,91 | +1,7 | 9,93 | +2,4 | 9,84 | -0,3 |
Lisa Weyhenmeyer | 11,10 | +1,5 | 10,95 | +3,0 | x | +1,9 | 10,81 | +2,5 | 10,86 | +1,4 | 11,25 | +0,2 |
Mathilda Jerpdahl | 10,39 | +2,0 | 10,36 | +2,9 | 10,18 | +2,0 | 10,17 | +2,9 | 10,25 | -1,1 | 10,43 | +2,0 |
Sara Svenda | x | +2,0 | x | +3,3 | 8,47 | -0,1 | x | +2,8 | x | +2,6 | 8,77 | +2,6 |
F 17 Kula Final | 12/6 11:30 |
1 | Johanna Edvall | 2000 | Gefle IF | 13,68 | ||
2 | Amanda Lejros | 1999 | KFUM Örebro | 13,18 | ||
3 | Caisa Marie Lindfors | 2000 | Upsala IF | 13,15 | ||
4 | Ida Stenbäck | 1999 | SK Bore | 12,97 | ||
5 | Anna Götberg | 2001 | Västerås FK | 11,04 | ||
6 | Agnes Hill | 2000 | Kvarnsveden Friidrott | 10.95 | ||
7 | Marianna Dinopolous | 1999 | Upsala IF | 10,64 | ||
8 | Lina Larsson | 2000 | Säters IF FIK | 10,49 |
F 17 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Agnes Hill | 10,27 | 10.95 | 9,24 | 9,08 | 8,87 | 9,62 | ||||||
Amanda Lejros | 12,77 | 12,78 | 13,18 | 12,78 | x | x | ||||||
Anna Götberg | x | x | 10,58 | x | x | 11,04 | ||||||
Caisa Marie Lindfors | 12,35 | x | 12,33 | 12,10 | x | 13,15 | ||||||
Ida Stenbäck | 12,75 | 12,22 | 12,97 | x | 12,70 | 12,07 | ||||||
Johanna Edvall | 13,10 | 13,16 | x | 12,50 | 13,68 | 13,55 | ||||||
Lina Larsson | 10,09 | x | x | x | 10,49 | 10,13 | ||||||
Marianna Dinopolous | 10,34 | 10,64 | 10,03 | 10,38 | 9,81 | x |
F 17 Slägga Final | 12/6 14:45 |
1 | Ida Stenbäck | 1999 | SK Bore | 57,21 | ||
2 | Johanna Edvall | 2000 | Gefle IF | 53,63 | ||
3 | Amanda Lejros | 1999 | KFUM Örebro | 51,79 | ||
4 | Caisa Marie Lindfors | 2000 | Upsala IF | 49,22 | ||
Marianna Dinopolous | 1999 | Upsala IF | x |
F 17 Slägga Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Amanda Lejros | x | 49,71 | 48,78 | 48,85 | 51,79 | 47,65 | ||||||
Caisa Marie Lindfors | 45,46 | 49,22 | 48,63 | 48,02 | x | x | ||||||
Ida Stenbäck | 55,67 | 55,67 | x | 57,21 | 56,90 | x | ||||||
Johanna Edvall | 46,03 | 53,63 | 53,15 | 51,77 | 52,52 | x | ||||||
Marianna Dinopolous | x | x | x | x | x | x |
F 17 Spjut Final | 12/6 09:45 |
1 | Lina Larsson | 2000 | Säters IF FIK | 32,43 |
F 17 Spjut Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Lina Larsson | 32,43 | 29,64 | 31,96 | 32,20 | 30,58 | 30,86 |
F 15 80 m Försök | 12/6 10:50 |
Vind: -0,6 | ||||||
1 | Josefin Wikfeldt | 2002 | Mälarhöjdens IK | 10.75 | Q | |
2 | Alva Wolwan | 2001 | Upsala IF | 11.08 | q | |
3 | Ebba Lindblom | 2002 | Alunda SK | 11.27 | q | |
4 | Sigrid Karlsson | 2001 | Upsala IF | 11.50 | q | |
5 | Wasila Karim | 2002 | Upsala IF | 12.34 | ||
6 | Andrea Åstrand | 2002 | Upsala IF | 12.80 | ||
7 | Ebba Fock | 2002 | Upsala IF | 13.03 |
Vind: -2,3 | ||||||
1 | Elise Legzdins | 2002 | Mälarhöjdens IK | 11.02 | Q | |
2 | Moa Boström Müssener | 2001 | Upsala IF | 11.46 | q | |
3 | Ebba Brunvall | 2002 | Upsala IF | 11.58 | ||
4 | Lovisa Elm | 2002 | Upsala IF | 11.74 | ||
5 | Fanny Flink | 2001 | Upsala IF | 13.12 | ||
6 | Elina Erlandsson | 2001 | Hedesunda IF | 13.43 |
Vind: -2,2 | ||||||
1 | Ida Winther | 2001 | Turebergs FK | 11.03 | Q | |
2 | Lina Arousell | 2002 | Iggesunds SK | 11.08 | q | |
3 | Liv Andersson | 2002 | Rånäs 4H | 11.56 | ||
4 | Johanna Möller | 2001 | Gefle IF | 11.72 | ||
5 | Emma Dalin | 2002 | Upsala IF | 12.37 | ||
6 | Olivia Hallsten | 2002 | Rånäs 4H | 12.92 | ||
7 | Emma Hagberg | 2002 | Upsala IF | 13.13 |
F 15 80 m Final | 12/6 12:00 |
Vind: -0.9 | ||||||
1 | Josefin Wikfeldt | 2002 | Mälarhöjdens IK | 10.51 | ||
2 | Elise Legzdins | 2002 | Mälarhöjdens IK | 10.59 | ||
3 | Ida Winther | 2001 | Turebergs FK | 10.63 | ||
4 | Lina Arousell | 2002 | Iggesunds SK | 10.78 | ||
5 | Alva Wolwan | 2001 | Upsala IF | 11.01 | ||
6 | Moa Boström Müssener | 2001 | Upsala IF | 11.13 | ||
7 | Ebba Lindblom | 2002 | Alunda SK | 11.28 | ||
8 | Sigrid Karlsson | 2001 | Upsala IF | 11.48 |
F 15 800 m Final | 12/6 13:00 |
1 | Elsa Wallenius | 2001 | Västerås FK | 2:18.39 | ||
2 | Saga Fältenhag | 2002 | Högbo GIF | 2:21.72 | ||
3 | Freja Nygren | 2001 | Gefle IF | 2:22.69 | ||
4 | Linn Tapani | 2001 | Sågmyra SK | 2:24.06 | ||
5 | Tyra Morell | 2002 | Upsala IF | 2:24.95 | ||
6 | Klara Ygeby | 2002 | Upsala IF | 2:27.81 | ||
7 | Nora Axelsson | 2002 | Upsala IF | 2.41.65 | ||
8 | Emma Dalin | 2002 | Upsala IF | 3:00.29 | ||
9 | Ebba Fock | 2002 | Upsala IF | 3:04.35 | ||
10 | Emma Hagberg | 2002 | Upsala IF | 3:09.81 |
F 15 80 mh Final | 12/6 09:25 |
Vind: -2,5 | ||||||
1 | Alva Wolwan | 2001 | Upsala IF | 12.81 | ||
2 | Tyra Landin | 2002 | Västerås FK | 12.97 | ||
3 | Josefin Wikfeldt | 2002 | Mälarhöjdens IK | 14.10 | ||
4 | Liv Andersson | 2002 | Rånäs 4H | 14.18 | ||
5 | Ebba Brunvall | 2002 | Upsala IF | 14.42 |
Vind: -1,0 | ||||||
1 | Lina Arousell | 2002 | Iggesunds SK | 13.45 | ||
2 | Sigrid Karlsson | 2001 | Upsala IF | 14.27 | ||
3 | Elina Erlandsson | 2001 | Hedesunda IF | 20.10 | ||
Cecilia Andersson | 2002 | Upsala IF | Bröt | |||
Frida Thornander | 2002 | Upsala IF | Ej start |
1 | Alva Wolwan | 2001 | Upsala IF | 12.81 | ||
2 | Tyra Landin | 2002 | Västerås FK | 12.97 | ||
3 | Lina Arousell | 2002 | Iggesunds SK | 13.45 | ||
4 | Josefin Wikfeldt | 2002 | Mälarhöjdens IK | 14.10 | ||
5 | Liv Andersson | 2002 | Rånäs 4H | 14.18 | ||
6 | Sigrid Karlsson | 2001 | Upsala IF | 14.27 | ||
7 | Ebba Brunvall | 2002 | Upsala IF | 14.42 | ||
8 | Elina Erlandsson | 2001 | Hedesunda IF | 20.10 | ||
Cecilia Andersson | 2002 | Upsala IF | Bröt | |||
Frida Thornander | 2002 | Upsala IF | Ej start |
F 15 Höjd Final | 12/6 12:15 |
1 | Moa Boström Müssener | 2001 | Upsala IF | 154 | ||
2 | Irmelin Olsson | 2001 | Österhaninge IF | 151 | ||
3 | Ebba Lindblom | 2002 | Alunda SK | 145 | ||
4 | Anna Östergren | 2002 | Vif Gute FI | 140 | ||
5 | Frida Thornander | 2002 | Upsala IF | 135 | ||
5 | Olivia Hallsten | 2002 | Rånäs 4H | 135 |
F 15 Höjd Final | 120 | 125 | 130 | 135 | 140 | 145 | 148 | 151 | 154 | 159 |
Anna Östergren | - | o | o | o | xo | xxx | ||||
Ebba Lindblom | - | - | o | o | o | xo | xxx | |||
Frida Thornander | o | o | o | o | xxx | |||||
Irmelin Olsson | - | - | - | - | o | o | xo | xo | xxx | |
Moa Boström Müssener | - | - | - | - | o | - | xo | xx- | o | xxx |
Olivia Hallsten | o | o | o | o | xxx |
F 15 Längd Final | 12/6 14:35 |
1 | Freja Nygren | 2001 | Gefle IF | 5.17 | +2,5 | 4.91 +0,3 |
2 | Alva Wolwan | 2001 | Upsala IF | 5.00 | +2,1 | 4.97 +1,6 |
3 | Tyra Landin | 2002 | Västerås FK | 4.99 | +3,0 | 4.74 +0,3 |
4 | Vendela Ström | 2001 | Gefle IF | 4.92 | +1,6 | |
5 | Josefin Wikfeldt | 2002 | Mälarhöjdens IK | 4.70 | +1,0 | |
6 | Liv Andersson | 2002 | Rånäs 4H | 4.64 | +3,2 | 4.44 +2,0 |
7 | Lina Arousell | 2002 | Iggesunds SK | 4.60 | +1,4 | |
8 | Johanna Möller | 2001 | Gefle IF | 4.43 | +0,8 | |
9 | Ebba Brunvall | 2002 | Upsala IF | 4.28 | +2,2 | 4.21 -0,4 |
10 | Moa Boström Müssener | 2001 | Upsala IF | 4.20 | +0,5 | |
11 | Anna Östergren | 2002 | Vif Gute FI | 3.91 | +1,4 | |
12 | Emma Dalin | 2002 | Upsala IF | 3.86 | +1,6 | |
13 | Lovisa Elm | 2002 | Upsala IF | 3.69 | -0,7 | |
14 | Nora Axelsson | 2002 | Upsala IF | 3.64 | +0,0 | |
15 | Andrea Åstrand | 2002 | Upsala IF | 3.54 | +0,3 | |
16 | Ebba Fock | 2002 | Upsala IF | 3.32 | +2,5 | 3.13 -0,6 |
17 | Klara Ygeby | 2002 | Upsala IF | 3.30 | +0,5 | |
18 | Olivia Hallsten | 2002 | Rånäs 4H | 3.27 | +1,3 | |
19 | Emma Hagberg | 2002 | Upsala IF | 2.89 | +1,3 | |
Ebba Lindblom | 2002 | Alunda SK | x |
F 15 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Alva Wolwan | 4.97 | +1,6 | 4.80 | -0,6 | 4.38 | +2,6 | x | +1,4 | 2.77 | +1,9 | 5.00 | +2,1 |
Andrea Åstrand | 3.54 | +0,3 | x | +1,4 | x | +2,0 | ||||||
Anna Östergren | 3.78 | +0,4 | 3.91 | +1,4 | 3.09 | +2,0 | ||||||
Ebba Brunvall | 4.28 | +2,2 | 4.21 | -0,4 | 4.22 | +2,4 | ||||||
Ebba Fock | 3.32 | +2,5 | 3.13 | -0,6 | 3.08 | +1,8 | ||||||
Ebba Lindblom | x | +0,9 | x | +0,7 | x | +2,7 | ||||||
Emma Dalin | 3.79 | -0,9 | 3.69 | +0,7 | 3.86 | +1,6 | ||||||
Emma Hagberg | x | +1,7 | 2.89 | +1,3 | x | +2,1 | ||||||
Freja Nygren | 4.90 | +1,3 | 4.67 | -1,1 | 4.85 | +2,9 | 4.91 | +0,3 | x | +2,1 | 5.17 | +2,5 |
Johanna Möller | 4.43 | +0,8 | 4.03 | -0,8 | x | +2,6 | 4.24 | +1,4 | x | +2,6 | x | +2,5 |
Josefin Wikfeldt | 4.20 | +0,5 | 4.70 | +1,0 | 4.58 | +2,6 | x | +0,3 | 4.44 | +1,9 | 4.66 | +1,2 |
Klara Ygeby | 3.30 | +0,5 | 2.65 | +0,0 | - | |||||||
Lina Arousell | 3.38 | +1,5 | 3.20 | +0,3 | 4.60 | +1,4 | 4.54 | +1,8 | - | - | ||
Liv Andersson | 4.44 | +2,0 | x | +1,7 | 4.64 | +3,2 | 4.10 | +0,0 | 4.32 | +1,5 | 4.27 | +1,5 |
Lovisa Elm | 3.68 | -0,3 | 3.69 | -0,7 | 3.46 | +2,7 | ||||||
Moa Boström Müssener | 4.20 | +0,5 | 3.34 | -1,7 | 4.04 | +3,4 | ||||||
Nora Axelsson | 3.52 | -0,2 | 3.64 | +0,0 | 2.50 | +1,7 | ||||||
Olivia Hallsten | 3.27 | +1,3 | 2.16 | +1,0 | - | |||||||
Tyra Landin | x | +0,5 | 4.74 | +0,3 | 4.34 | +0,7 | x | +1,0 | x | +1,1 | 4.99 | +3,0 |
Vendela Ström | x | +2,6 | 4.35 | +1,3 | 4.66 | +2,3 | 4.92 | +1,6 | 4.71 | +1,0 | 4.70 | +1,6 |
F 15 Kula Final | 12/6 15:40 |
1 | Fanny Östman | 2001 | Säters IF FIK | 11,16 | ||
2 | Isabella Andersson | 2001 | Vallentuna FK | 10,03 | ||
3 | Lina Arousell | 2002 | Iggesunds SK | 9,94 | ||
4 | Emma Holmgren-Löf | 2002 | Örbyhus IF | 8,90 | ||
5 | Linnea Westerberg | 2001 | Bålsta IK | 8,66 | ||
6 | Nora Axelsson | 2002 | Upsala IF | 8,26 | ||
7 | Olivia Hallsten | 2002 | Rånäs 4H | 7,85 | ||
8 | Maria Holmberg | 2001 | IF Åland | 7,80 | ||
9 | Elina Erlandsson | 2001 | Hedesunda IF | 7,74 | ||
10 | Andrea Åstrand | 2002 | Upsala IF | 7,35 | ||
11 | Elin Bäckström | 2001 | IF Skade | 7,28 | ||
12 | Amanda Holmström | 2002 | Bålsta IK | 7,11 | ||
13 | Wasila Karim | 2002 | Upsala IF | 7,10 | ||
14 | Lovisa Elm | 2002 | Upsala IF | 5,66 | ||
15 | Cecilia Andersson | 2002 | Upsala IF | 5,36 | ||
16 | Klara Ygeby | 2002 | Upsala IF | 5,11 | ||
17 | Ebba Fock | 2002 | Upsala IF | 5,08 |
F 15 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Amanda Holmström | x | 5,99 | 7,11 | |||||||||
Andrea Åstrand | 7,35 | 7,30 | 7,09 | |||||||||
Cecilia Andersson | 5,20 | 4,66 | 5,36 | |||||||||
Ebba Fock | x | 5,08 | 4,95 | |||||||||
Elin Bäckström | 7,28 | 7,08 | 7,24 | |||||||||
Elina Erlandsson | 7,61 | 7,74 | 7,62 | |||||||||
Emma Holmgren-Löf | x | 8,68 | 8,57 | x | 8,81 | 8,90 | ||||||
Fanny Östman | x | 10,42 | 10,04 | 10,52 | 11,16 | x | ||||||
Isabella Andersson | x | 8,97 | 10,03 | 8,95 | 9,63 | 9,15 | ||||||
Klara Ygeby | 4,35 | 5,11 | 4,83 | |||||||||
Lina Arousell | 9,23 | 9,48 | x | 9,76 | 9,94 | 9,48 | ||||||
Linnea Westerberg | 8,10 | 8,04 | 8,66 | x | 8,62 | 8,40 | ||||||
Lovisa Elm | 5,66 | 5,24 | 5,63 | |||||||||
Maria Holmberg | 6,21 | 6,21 | 7,80 | 7,46 | 7,06 | 7,03 | ||||||
Nora Axelsson | 7,21 | 7,81 | 8,26 | 7,70 | 7,75 | 7,40 | ||||||
Olivia Hallsten | 7,37 | 7,85 | 7,18 | 6,94 | x | 7,10 | ||||||
Wasila Karim | 6,45 | 7,10 | 7,04 |
F 15 Slägga Final | 12/6 13:20 |
1 | Anna Götberg | 2001 | Västerås FK | 49,13 | ||
2 | Linnea Westerberg | 2001 | Bålsta IK | 33,65 | ||
3 | Isabella Andersson | 2001 | Vallentuna FK | 33,36 | ||
4 | Andrea Åstrand | 2002 | Upsala IF | 23,62 | ||
5 | Emma Holmgren-Löf | 2002 | Örbyhus IF | 22,94 | ||
6 | Elina Erlandsson | 2001 | Hedesunda IF | 20,32 | ||
7 | Olivia Hallsten | 2002 | Rånäs 4H | 19,71 | ||
8 | Frida Thornander | 2002 | Upsala IF | 19,23 | ||
9 | Elin Bäckström | 2001 | IF Skade | 17,40 | ||
10 | Emma Dalin | 2002 | Upsala IF | 13,16 | ||
Lina Arousell | 2002 | Iggesunds SK | x |
F 15 Slägga Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Andrea Åstrand | x | 21,13 | 21,69 | x | 23,09 | 23,62 | ||||||
Anna Götberg | x | 49,13 | x | 46,87 | x | x | ||||||
Elin Bäckström | 17,40 | 17,02 | 16,48 | |||||||||
Elina Erlandsson | 15,12 | 17,22 | 18,29 | 18,54 | 19,21 | 20,32 | ||||||
Emma Dalin | x | 12,04 | 13,16 | |||||||||
Emma Holmgren-Löf | 22,94 | x | x | 19,76 | 21,27 | 22,56 | ||||||
Frida Thornander | 16,01 | 19,23 | 17,71 | x | x | x | ||||||
Isabella Andersson | 31,50 | 28,83 | x | x | x | 33,36 | ||||||
Lina Arousell | x | x | x | |||||||||
Linnea Westerberg | 33,65 | 30,95 | x | 30,03 | x | x | ||||||
Olivia Hallsten | 15,77 | x | 19,71 | x | 19,07 | 17,90 |
F 15 Spjut Final | 12/6 09:45 |
1 | Fanny Östman | 2001 | Säters IF FIK | 31,76 | ||
2 | Linnea Westerberg | 2001 | Bålsta IK | 27,29 | ||
3 | Frida Thornander | 2002 | Upsala IF | 23,32 | ||
4 | Alva Wolwan | 2001 | Upsala IF | 20,95 | ||
5 | Ebba Lindblom | 2002 | Alunda SK | 20,00 | ||
6 | Olivia Hallsten | 2002 | Rånäs 4H | 19,10 | ||
7 | Andrea Åstrand | 2002 | Upsala IF | 17,13 | ||
8 | Maria Holmberg | 2001 | IF Åland | 16,61 | ||
9 | Emma Dalin | 2002 | Upsala IF | 16,39 | ||
10 | Nora Axelsson | 2002 | Upsala IF | 16.24 | ||
11 | Cecilia Andersson | 2002 | Upsala IF | 15,71 | ||
12 | Elina Erlandsson | 2001 | Hedesunda IF | 15,39 | ||
13 | Lovisa Elm | 2002 | Upsala IF | 14,57 | ||
14 | Johanna Möller | 2001 | Gefle IF | 13,11 | ||
15 | Liv Andersson | 2002 | Rånäs 4H | 12,20 | ||
16 | Amanda Holmström | 2002 | Bålsta IK | 11,91 | ||
17 | Elin Bäckström | 2001 | IF Skade | 11,60 |
F 15 Spjut Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Alva Wolwan | 19,32 | 20,95 | x | - | - | - | ||||||
Amanda Holmström | 11,68 | x | 11,91 | |||||||||
Andrea Åstrand | x | x | 17,13 | x | 16,00 | x | ||||||
Cecilia Andersson | 15,71 | 14,50 | 14,37 | |||||||||
Ebba Lindblom | 20,00 | x | 19,01 | 18,50 | - | - | ||||||
Elin Bäckström | 11,09 | 11,37 | 11,60 | |||||||||
Elina Erlandsson | x | 14,24 | 15,39 | |||||||||
Emma Dalin | 16,39 | x | x | |||||||||
Fanny Östman | 28,99 | 28,28 | 29,65 | 30,57 | 31,76 | x | ||||||
Frida Thornander | 20,69 | 23,32 | 22,13 | 18,44 | 21,27 | 22,67 | ||||||
Johanna Möller | 13,11 | 12,73 | 12,08 | |||||||||
Linnea Westerberg | 24,37 | 22,93 | 23,29 | 27,29 | 22,93 | x | ||||||
Liv Andersson | 11,18 | 9,97 | 12,20 | |||||||||
Lovisa Elm | 14,57 | 12,55 | 12,52 | |||||||||
Maria Holmberg | 13,70 | 15,59 | 16,60 | x | 16,61 | x | ||||||
Nora Axelsson | 16.24 | x | 15,42 | |||||||||
Olivia Hallsten | 17,08 | 16,80 | 16,51 | 16,73 | 19,10 | x |
F 13 200 m Final | 12/6 15:15 |
Vind: -1,7 | ||||||
1 | Nike Isaksson | 2004 | IFK Lidingö | 28.32 | ||
2 | Elsa Jansson | 2003 | Upsala IF | 28.45 | ||
3 | Meja Wolwan | 2005 | Upsala IF | 29.09 | ||
4 | Elsa Eriksson | 2003 | Upsala IF | 29.75 | ||
5 | Filippa Hägglund | 2003 | IFK Märsta | 30.44 |
Vind: -2,2 | ||||||
1 | Annie Norström | 2003 | Alunda SK | 28.73 | ||
2 | Anna Xander | 2003 | Spårvägens FK | 30.44 | ||
3 | Elin Abrahamsson | 2003 | Upsala IF | 30.73 | ||
4 | Alva Lindblom | 2004 | Alunda SK | 32.17 |
1 | Nike Isaksson | 2004 | IFK Lidingö | 28.32 | ||
2 | Elsa Jansson | 2003 | Upsala IF | 28.45 | ||
3 | Annie Norström | 2003 | Alunda SK | 28.73 | ||
4 | Meja Wolwan | 2005 | Upsala IF | 29.09 | ||
5 | Elsa Eriksson | 2003 | Upsala IF | 29.75 | ||
6 | Filippa Hägglund | 2003 | IFK Märsta | 30.44 | ||
7 | Anna Xander | 2003 | Spårvägens FK | 30.44 | ||
8 | Elin Abrahamsson | 2003 | Upsala IF | 30.73 | ||
9 | Alva Lindblom | 2004 | Alunda SK | 32.17 |
F 13 Höjd Final | 12/6 11:00 |
1 | Klara Frykholm | 2003 | Glanshammar IF | 160 | ||
2 | Elsa Eriksson | 2003 | Upsala IF | 146 | ||
3 | Tindra Frykholm | 2003 | Glanshammar IF | 140 | ||
4 | Elin Carlborg | 2003 | Upsala IF | 125 |
F 13 Höjd Final | 110 | 115 | 120 | 125 | 130 | 135 | 140 | 143 | 146 | 149 | 152 | 155 | 158 | 160 | 162 |
Elin Carlborg | o | o | o | xxo | xxx | ||||||||||
Elsa Eriksson | - | - | o | o | o | o | xo | o | xxo | xxx | |||||
Klara Frykholm | - | - | - | - | o | o | o | o | o | o | xo | o | o | o | xxx |
Tindra Frykholm | - | - | - | - | o | xxo | xxo | xxx |
F 13 Kula Final | 12/6 14:00 |
1 | Anna Xander | 2003 | Spårvägens FK | 9,94 | ||
2 | Nike Isaksson | 2004 | IFK Lidingö | 9,06 |
F 13 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Anna Xander | 9,53 | 9,78 | x | x | 9,94 | x | ||||||
Nike Isaksson | x | 8,44 | 9,06 | 8,97 | 8,72 | x |