Resultatlista
Datum: 30 juni – 1 juli 2012
Tävlingsplats: Studenternas IP i Uppsala
Arrangör: Upsala IF Friidrott
Tävlingsledare: Richard Andersson
Väder lördag: Inledande regn, sedan uppklarnande väder med temperaturer
en bit över 20 grader
Väder söndag: Soligt och varmt, stundtals kraftig medvind på
upploppet
Kommentarer på resultatlistan: uppsalaspelen@gmail.com
Båda dagarnas
resultat är korrekturlästa. Rättelser jämfört med den preliminära versionen:
F17 spjut: Ida
Husman kastade 28.85.
P15 100m:
Johannes Turesson hade tiden 12.28; Michael Welsapar hade tiden 12.36.
P9 60m: Evert
Jonssons tid var 11.1m.
F10 längdhopp:
korrigerad vind för Emma Hyckenberg Dalin och Josefine Melin
På grund av tekniska problem blev det tyvärr enbart
manuella tider under lördagsförmiddagen.
Klasser:
F9 F10 F11 F12 F13 F14 F15 F17 F19 K
P9 P10 P11 P12 P13 P14 P15 P17 P19 M
F9 60m heat 1 (vind: +0.5) (Lördag)
1 Elsa Jansson 03 Upsala IF 9.5m F
2 Isabelle Engström 03 Huddinge AIS 10.3m F
3 Meja
Wolwan 05 Upsala IF 10.3m
F
4 Liv Nilsson 03 Bålsta IK 10.6m F
5 Elvira Svanström 03 NAIF-79 10.7m F
6 Matilda Thulin 04 Rånäs 4H 10.8m
F9 60m heat 2 (vind: -0.4) (Lördag)
1 Saga Bolmgren 03 Danderyds SK 9.4m F
2 Moa Holm 03 Västerås FK 10.2m F
3 Nicolina Wiberg 04 IK Stål 10.4m F
4 Ellen Lindström 03 Bålsta IK 11.1m
5 Wilda Gregard 03 Upsala IF 11.7m
6 Malin Garbell 05 Östhammar Friidrott 11.8m
F9 60m final (vind: +0.3) (Lördag)
1 Saga Bolmgren 03 Danderyds SK 9.54
2 Elsa Jansson 03 Upsala IF 9.76
3 Moa Holm 03 Västerås FK 10.52
4 Isabelle Engström 03 Huddinge AIS 10.56
5 Nicolina Wiberg 04 IK Stål 10.60
6 Meja Wolwan 05 Upsala IF 10.82
7 Liv Nilsson 03 Bålsta IK 10.88
- Elvira Svanström 03 NAIF-79 Ej start
F9 Längdhopp (Lördag) Ingen vindmätning
1 Elsa Jansson 03 Upsala IF 3.45
2 Moa Holm 03 Västerås FK 3.20
3 Isabelle Engström 03 Huddinge AIS 3.19
4 Ellen Lindström 03 Bålsta IK 3.09
5 Liv Nilsson 03 Bålsta IK 3.07
6 Nicolina Wiberg 04 IK Stål 3.03
7 Agnes Kroné 03 Fredrikshofs FIF 2.82
8 Wilda Gregard 03 Upsala IF 2.66
9 Matilda Thulin 04 Rånäs 4H 2.51
10 Malin Garbell 05 Östhammar Friidrott 2.47
11 Meja Wolwan 05 Upsala IF 2.44
12 Elvira Svanström 03 NAIF-79 2.42
13 Klara Djurberg 03 Alunda SK 2.40
F9 Kula (Lördag)
1 Liv Nilsson 03 Bålsta IK 5.46
2 Elsa Jansson 03 Upsala IF 4.69
3 Elvira Svanström 03 NAIF-79 4.67
4 Wilda Gregard 03 Upsala IF 4.34
5 Moa Holm 03 Västerås FK 4.24
6 Ellen Lindström 03 Bålsta IK 3.87
7 Meja Wolwan 05 Upsala IF 3.62
8 Isabelle Engström 03 Huddinge AIS 3.42
F10 60m heat 1 (vind: +0.5) (Lördag)
1 Hanna Bäckman 02 Danderyds SK 9.3m F
2 Wilma Andersson 02 Östhammar Friidrott 9.9m F
3 Sofia Westergren Bromark 02 Örbyhus IF 9.9m F
4 Frida Thornander 02 Upsala IF 10.0m F
5 Ebba Brunvall 02 Upsala IF 10.0m F
6 Amanda Holmström 02 Bålsta IK 10.9m
F10 60m heat 2 (vind: okänd) (Lördag)
1 Ella Enander 02 Täby IS 9.2m F
2 Ellen Nordback 02 Upsala IF 9.4m F
3 Alice Evansson 02 Östhammar Friidrott 10.0m F
4 Mathilda Lööf 02 Hagunda IF 10.1m
5 Emma Hyckenberg Dalin 02 Upsala IF 10.8m
6 Lisa
Cederlöf 02 Upsala IF 11.4m
F10 60m
final (vind: +0.1) (Lördag)
1 Hanna Bäckman 02 Danderyds SK 9.41
2 Ella Enander 02 Täby IS 9.46
3 Ellen Nordback 02 Upsala IF 9.75
4 Wilma Andersson 02 Östhammar Friidrott 10.21
5 Sofia Westergren Bromark 02 Örbyhus IF 10.29
6 Alice Evansson 02 Östhammar Friidrott 10.32
7 Frida Thornander 02 Upsala IF 10.39
8 Ebba Brunvall 02 Upsala IF 10.48
F10 600m (Lördag)
1 Saga Bolmgren 03 Danderyds SK 1:58.46 Rekord
2 Tiffanie Magnusson 02 Upsala IF 2:04.04
3 Carolina Larson 02 Danderyds SK 2:05.70
4 Elsa Jansson 03 Upsala IF 2:08.40
5 Ellen Nordback 02 Upsala IF 2:10.79
6 Mathilda Lööf 02 Hagunda IF 2:20.77
7 Ebba Brunvall 02 Upsala IF 2:21.95
8 Asta Kolsmyr 02 Upsala IF 2:29.72
9 Wilda
Gregard 03 Upsala IF 2:35.83
10 Lisa
Cederlöf 02 Upsala IF 2:38.76
11 Elvira Svanström 03 NAIF-79 2:51.26
12 Amanda Holmström 02 Bålsta IK 3:20.40
F10 Längdhopp (Lördag)
1 Ella Enander 02 Täby IS 4.27 +0.1
2 Hanna Bäckman 02 Danderyds SK 4.13 -0.1
3 Ellen Nordback 02 Upsala IF 3.73 -0.6
4 Tiffanie Magnusson 02 Upsala IF 3.72 -0.4
5 Frida Thornander 02 Upsala IF 3.60 -0.5
6 Wilma Andersson 02 Östhammar Friidrott 3.51 -0.2
7 Carolina Larson 02 Danderyds SK 3.49 +2.2 (3.47 +0.5)
8 Alice Evansson 02 Östhammar Friidrott 3.40 +0.0
9 Mathilda Lööf 02 Hagunda IF 3.30 -0.7
10 Sofia Westergren Bromark 02 Örbyhus IF 3.28 +1.1
11 Ebba Brunvall 02 Upsala IF 3.11 +0.5
12 Amanda Holmström 02 Bålsta IK 2.97 +0.5
13 Emma Hyckenberg Dalin 02 Upsala IF 2.73 -2.0
14 Lisa
Cederlöf 02 Upsala IF 2.55
-0.3
15 Josefine
Melin 02 Tierps IF 2.25
+2.4 (2.10 -1.1)
F10 Kula (Lördag)
1 Ella Enander 02 Täby IS 7.80
2 Amanda Holmström 02 Bålsta IK 6.82
3 Ellen Nordback 02 Upsala IF 6.04
4 Emma Hyckenberg Dalin 02 Upsala IF 5.18
5 Sofia
Westergren Bromark 02 Örbyhus IF 4.73
6 Ebba
Brunvall 02 Upsala IF 4.52
7 Lisa
Cederlöf 02 Upsala IF 4.50
8 Josefine
Melin 02 Tierps IF 4.16
F11 60m heat 1 (vind: +0.2) (Lördag)
1 Hilda Lindberg 01 Västerås FK 9.0m F
2 Jenny Zettergren 01 Hagunda IF 9.5m
3 Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 9.6m
4 Emma Claesson 01 Västerås FK 10.3m
- Anna Götberg 01 Västerås FK Ej start
- Siri Lindvall 01 Hammarby IF Ej start
F11 60m heat 2 (vind: -1.0) (Lördag)
1 Elsa Sild Löhman 01 Upsala IF 8.7m F
2 Nicolina Eriksson 01 Djurmo Sifferbo IF 8.8m F
3 Lovisa Ulegård 01 Västerås FK 9.1m F
4 Emilia Larsson 01 Danderyds SK 9.4m F (lottning)
5 Sigrid Karlsson 01 Upsala IF 10.3m
6 Ella Dahl 01 Upsala IF 10.6m
7 Elsa Klintenberg 01 Upsala IF 10.8m
F11 60m heat 3 (vind: +0.6) (Lördag)
1 Elin Antonsson 01 Västerås FK 8.7m F
2 Sarah Karlsson 01 Nyköpings BIS 8.9m F
3 Lotta Weyhenmeyer 01 Sunnersta AIF 9.4m F
4 Tove Skoglund 01 Upsala IF 9.4m
5 Moa Boström Müssener 01 Upsala IF 9.5m
6 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 9.8m
7 Alva Wolwan 01 Upsala IF 10.0m
F11 60m final (vind: -0.4) (Lördag)
1 Elin Antonsson 01 Västerås FK 8.83
2 Hilda Lindberg 01 Västerås FK 9.08
3 Sarah Karlsson 01 Nyköpings BIS 9.18
4 Nicolina Eriksson 01 Djurmo Sifferbo IF 9.19
5 Elsa Sild Löhman 01 Upsala IF 9.21
6 Lovisa Ulegård 01 Västerås FK 9.55
7 Emilia Larsson 01 Danderyds SK 9.71
7 Lotta Weyhenmeyer 01 Sunnersta AIF 9.71
F11 600m (Lördag)
1 Elin Antonsson 01 Västerås FK 1:53.30
2 Hilda Lindberg 01 Västerås FK 1:53.47
3 Elsa Wallenius 01 Västerås FK 1:57.73
4 Sarah Karlsson 01 Nyköpings BIS 1:58.49
5 Lotta Weyhenmeyer 01 Sunnersta AIF 1:59.30
6 Emilia Larsson 01 Danderyds SK 2:00.56
7 Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 2:04.03
8 Ida Claesson 01 Västerås FK 2:11.68
9 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 2:12.62
10 Emma Claesson 01 Västerås FK 2:15.37
- Sigrid Karlsson 01 Upsala IF Ej start
- Ellen Rehnström 01 Hagunda IF Ej start
F11 Höjdhopp (Lördag)
1 Anna Götberg 01 Västerås FK 132
2 Elsa Sild Löhman 01 Upsala IF 132
3 Nicolina Eriksson 01 Djurmo Sifferbo IF 128
4 Tiffanie Magnusson 02 Upsala IF 128
5 Moa Boström Müssener 01 Upsala IF 128
6 Jenny Zettergren 01 Hagunda IF 124
7 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 120
8 Ellen Rehnström 01 Hagunda IF 112
9 Frida Thornander 02 Upsala IF 112
10 Ida Claesson 01 Västerås FK 108
11 Sigrid Karlsson 01 Upsala IF 108
12 Emma Claesson 01 Västerås FK 108
F11 Längdhopp (Lördag) Ingen vindmätning
1 Elin Antonsson 01 Västerås FK 4.65
2 Nicolina Eriksson 01 Djurmo Sifferbo IF 4.49
3 Hilda Lindberg 01 Västerås FK 4.20 (4.16)
4 Sarah Karlsson 01 Nyköpings BIS 4.20 (4.11)
5 Siri Lindvall 01 Hammarby IF 3.98
6 Jenny Zettergren 01 Hagunda IF 3.95
7 Anna Götberg 01 Västerås FK 3.92
8 Elsa Sild Löhman 01 Upsala IF 3.83 (3.77, 3.77)
9 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 3.83 (3.77, 3.67)
10 Lotta Weyhenmeyer 01 Sunnersta AIF 3.80
11 Moa Boström Müssener 01 Upsala IF 3.64
12 Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 3.51
13 Emilia Larsson 01 Danderyds SK 3.50
14 Sigrid Karlsson 01 Upsala IF 3.29
15 Ida Claesson 01 Västerås FK 3.10
16 Ella Dahl 01 Upsala IF 2.95
17 Elsa Klintberg 01 Upsala IF 2.94
18 Emma Claesson 01 Västerås FK 2.87
F11 Kula (Lördag)
1 Anna Götberg 01 Västerås FK 8.51
2 Sarah Karlsson 01 Nyköpings BIS 7.47
3 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 6.92
4 Moa Boström Müssener 01 Upsala IF 6.64
5 Jenny Zettergren 01 Hagunda IF 6.58
6 Lovisa Ulegård 01 Västerås FK 6.56 (6.52)
7 Elsa
Sild Löhman 01 Upsala IF 6.56
(6.42)
8 Lovisa
Thim 01 Upsala IF 6.22
9 Alva Wolwan 01 Upsala IF 6.01
10 Ella Dahl 01 Upsala IF 5.78
11 Sigrid Karlsson 01 Upsala IF 5.37
12 Ellen Rehnström 01 Hagunda IF 5.32
13 Ida Claesson 01 Västerås FK 5.20
14 Emma Claesson 01 Västerås FK 4.24
F12 80m (vind: -1.0) (Lördag)
1 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF 11.47
2 Ebba Blomstrand 00 Åsbro GoIF 11.57
3 Linda Eriksson 00 Huddinge AIS 11.86
4 Kajsa Eriksson 00 Huddinge AIS 12.15
5 Elvira Andersson 00 Upsala IF 12.25
6 Ebba Norling 00 Tierps IF 12.56
7 Maya Persson 00 Enköpings AI 12.59
8 Tilda Tryggvesson 00 Bålsta IK 13.10
F12 600m (Lördag)
1 Marie Ebbestad 00 Gottsunda IF 1:54.77
2 Karin Seifert 00 Upsala IF 1:59.34
3 Tilda Tryggvesson 00 Bålsta IK 2:12.71
F12+F13
60m häck (vind: +0.3) (Lördag)
1 Carolina Eriksson 99 Huddinge AIS 9.5m F13 (Rekord)
2 Vilma Åkerman 99 Gefle IF 9.5m F13 (Rekord)
3 Ebba Blomstrand 00 Åsbro GoIF 10.7m F12
4 Maya Persson 00 Enköpings AI 12.1m F12
5 Nicolina Eriksson 01 Djurmo Sifferbo IF 12.2m F12
6 Frida Thornander 02 Upsala IF 13.5m F12
7 Malin Wijk 99 Upsala IF 13.9m F13
F12 Höjdhopp (Lördag)
1 Ebba Blomstrand 00 Åsbro GoIF 134
2 Madeleine Engström 00 Huddinge AIS 134
3 Maya Persson 00 Enköpings AI 131
4 Emilia Björklund 00 Bålsta IK 120
5 Tilda Tryggvesson 00 Bålsta IK 115
F12 Längdhopp (Lördag)
1 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF 4.70 +0.2
2 Elvira Andersson 00 Upsala IF 4.24 -0.3
3 Linda Eriksson 00 Huddinge AIS 4.23 +0.1
4 Kajsa Eriksson 00 Huddinge AIS 4.17 -0.4
5 Emilia Björklund 00 Bålsta IK 3.78 -0.2
6 Maya Persson 00 Enköpings AI 3.73 -0.6
7 Tilda Tryggvesson 00 Bålsta IK 3.57 -0.8
F12 Kula (Lördag)
1 Julia Axtelius 00 Enköpings AI 11.56
2 Ebba Norling 00 Tierps IF 10.13
3 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF 8.04
4 Madeleine Engström 00 Huddinge AIS 7.85
5 Emilia Björklund 00 Bålsta IK 6.52
F12 Diskus (Lördag)
1 Julia Axtelius 00 Enköpings AI 25.02 Rekord
2 Lovisa Thim 01 Upsala IF 14.61
3 Amanda Holmström 02 Bålsta IK 13.72
4 Emilia Björklund 00 Bålsta IK 13.14
F13 80m heat 1 (vind: +0.1) (Lördag)
1 Vilma Åkerman 99 Gefle IF 10.5m F
2 Carolina Eriksson 99 Huddinge AIS 10.5m F
3 Amie Jammeh 99 Gottsunda IF 11.3m F
4 Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 11.5m F
5 Isaura Conde 99 Upsala IF 11.8m F
6 Malin Wijk 99 Upsala IF 12.5m
7 Elsa Rehnström 99 Hagunda IF 13.0m
F13 80m heat 2 (vind: -0.3) (Lördag)
1 Hanna Axelsson 99 Upsala IF 10.6m F
2 Sofia Södergårdh 99 IF Åland 10.9m F
3 Hedvig Blom 99 Gefle IF 11.4m F
4 Maria Söderlund 99 IF Åland 11.9m
5 Julia Jafar Yazdi 99 Upsala IF 12.1m
6 Elisabeth Lööf 99 Hagunda IF 12.1m
7 Zoé Magnusson 99 Spårvägens FK 12.6m
8 Sonja Karlsson 99 Upsala IF 13.1m
F13 80m final (vind: +0.7) (Lördag)
1 Vilma Åkerman 99 Gefle IF 10.65
2 Carolina Eriksson 99 Huddinge AIS 10.67
3 Hanna Axelsson 99 Upsala IF 10.84
4 Sofia Södergårdh 99 IF Åland 11.15
5 Amie Jammeh 99 Gottsunda IF 11.52
6 Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 11.75
7 Hedvig Blom 99 Gefle IF 11.78
8 Isaura Conde 99 Upsala IF 11.90
F13 200m heat 1 (vind: +2.4) (Söndag)
1 Louise Andersson 99 Gefle IF 28.42
2 Amie Jammeh 99 Gottsunda IF 28.93
3 Agnes Johansson 99 Högbo GIF 30.35
4 Emelie Åbrink-Andersson 99 Västerås FK 31.96
5 Malin Wijk 99 Upsala IF 33.24
F13 200m heat 2 (vind: +2.4) (Söndag)
1 Carolina Eriksson 99 Huddinge AIS 26.86
2 Hanna Axelsson 99 Upsala IF 27.95
3 Sofia Södergårdh 99 IF Åland 28.62
4 Linda Eriksson 00 Huddinge AIS 29.09
5 Kajsa Eriksson 00 Huddinge AIS 30.54
F13 600m (Lördag)
1 Tilda Lundström 99 Eskilstuna Friidrott 1:51.36
2 Agnes Johansson 99 Högbo GIF 1:51.85
3 Maria Söderlund 99 IF Åland 1:52.48
4 Hedvig Blom 99 Gefle IF 1:53.79
5 Frida Ahlund 99 Upsala IF 1:55.28
6 Amie Jammeh 99 Gottsunda IF 2:00.27
7 Sonja Karlsson 99 Upsala IF 2:10.59
8 Malin Wijk 99 Upsala IF 2:12.27
9 Ewa Wahlberg 55 Uppsala LK 2:13.20 K55
F13+P13
1500m (Söndag)
1 Vilma Jonsson 99 Danderyds SK 4:50.76 F13 Rekord
2 Olof Silvander 99 Danderyds SK 4:52.34 P13
3 Tobias Tranderyd 99 KFUM Örebro 4:57.15 P13
4 Albert Nygren 01 Upsala IF 5:00.39 P13
5 Rasmus Ternström 99 Gottsunda IF 5:23.92 P13
6 Marie Ebbestad 00 Gottsunda IF 5:27.22 F13
7 Elin Andersson 99 Hammarby IF 5:34.49 F13
8 Karin Seifert 00 Upsala IF 5:57.81 F13
F13 60m häck: se F12
F13 Höjdhopp (Söndag)
1 Hanna
Rynler 99 Västerås FK 159 Rekord
2 Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 139
3 Emelie Åbrink-Andersson 99 Västerås FK 139
F13 Stavhopp (Lördag)
1 Ebba Blomstrand 00 Åsbro GoIF 257 Rekord
2 Madeleine Engström 00 Huddinge AIS 175
F13 Längdhopp (Lördag)
1 Carolina Eriksson 99 Huddinge AIS 5.13 +0.3
2 Vilma Åkerman 99 Gefle IF 4.93 +0.8
3 Hanna Axelsson 99 Upsala IF 4.67 -1.4
4 Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 4.57 +0.1
5 Sofia Södergårdh 99 FIN / IF Åland 4.30 -1.4
6 Elisabeth Lööf 99 Hagunda IF 4.13 -0.8
7 Maria Söderlund 99 FIN / IF Åland 4.10 +0.6
8 Julia Jafar Yazdi 99 Upsala IF 3.91 -2.0
9 Elsa Rehnström 99 Hagunda IF 3.50 -0.2
10 Malin Wijk 99 Upsala IF 3.49 -1.5
F13 Kula (Söndag)
1 Ida Stenbäck 99 SK Bore 14.45 Rekord
2 Agnes Johansson 99 Högbo GIF 9.62
F13 Diskus (Lördag)
1 Ida Stenbäck 99 SK Bore 35.96 Rekord
2 Agnes Johansson 99 Högbo GIF 23.84
F14 100m heat 1 (vind: +3.1) (Söndag)
1 Linnea Frobe 98 Täby IS 12.58 F
2 Levina Ahlgren 98 Upsala IF 13.31 F
3 Taija Lankinen 98 Noormarkun Nopsa 13.42 F
4 Felicia Bodaxell 98 Huddinge AIS 13.64 F
5 Bianca Salming 98 Täby IS 13.66 F
6 Sofia Södergårdh 99 IF Åland 13.70 F
7 Linnea Wolwan 98 Upsala IF 14.50
F14 100m heat 2 (vind: +0.7) (Söndag)
1 Sofia Lindh 98 Upsala IF 12.95 F
2 Felicia Lund Stenqvist 98 Falu IK 13.24 F
3 Lovisa Linde 98 Täby IS 13.91
4 Gabriella Mårtensson 98 IF Skade 14.11
5 Lisa Thor 98 Huddinge AIS 14.18
6 Ellen Sköldberg 98 IK Westmannia 14.69
7 Lovisa Grandin 98 Upsala IF 15.82
F14 100m final (vind: +3.9) (Söndag)
1 Linnea Frobe 98 Täby IS 12.55
2 Sofia Lindh 98 Upsala IF 12.76
3 Felicia Lund Stenqvist 98 Falu IK 13.12
4 Taija Lankinen 98 Noormarkun Nopsa 13.27
5 Levina Ahlgren 98 Upsala IF 13.30
6 Felicia Bodaxell 98 Huddinge AIS 13.72
- Bianca Salming 98 Täby IS Ej start
- Sofia Södergårdh 99 IF Åland Ej start
F14 300m (Lördag)
1 Gabriella Mårtensson 98 IF Skade 44.04
2 Jessica Mattsson 98 Tierps IF 46.81
3 Linnea Wolwan 98 Upsala IF 48.47
F14+F15
800m (Söndag)
1 Gabriella Mårtensson 98 IF Skade 2:24.37 F14
2 Emma Larsson 98 Kvarnsvedens FK 2:32.60 F14
3 Maja Sjöblom 97 Upsala IF 2:35.78 F15
4 Helena Thim 98 Upsala IF 2:38.65 F14
5 Johanna Andersson 98 Turebergs FK 2:38.72 F14
6 Felicia Lindberg 97 Hammarby IF 2:42.18 F15
7 Beatrice Karlsson 97 Katrineholms SK 2:47.34 F15
8 Linnea Wolwan 98 Upsala IF 2:47.68 F14
F14+F15
80m häck (vind: +0.7) (Lördag)
1 Sofia Lindh 98 Upsala IF 11.9m F14 (Rekord)
2 Taija Lankinen 98 Noormarkun Nopsa 12.4m F14
3 Amanda Björkholm 97 Upsala IF 13.1m F15
4 Levina Ahlgren 98 Upsala IF 13.2m F14
5 Gabriella Mårtensson 98 IF Skade 13.4m F14
6 Hanna Aabakken 98 Västerås FK 13.7m F14
7 Charlott Danko 97 Hanvikens SK 14.4m F15
8 Sandra Höglund 98 Högbo GIF 14.9m F14
1 Bianca Salming 98 Täby IS 152
F14 Stavhopp (Lördag)
1 Linnea Wolwan 98 Upsala IF 210
F14 Tresteg (Söndag)
1 Levina Ahlgren 98 Upsala IF 10.15 +2.8 (-)
2 Sandra Höglund 98 Högbo GIF 9.12 +4.0 (8.94 +2.0)
3 Linnea Anonsen 98 Gefle IF 8.72 +3.7 (-)
F14 Kula (Söndag)
1 Ida
Stenbäck 99 SK Bore 12.07
2 Bianca
Salming 98 Täby IS 11.53
3 Lovisa
Linde 98 Täby IS 11.02
4 Ebba
Gustafsson 98 Motala AIF 10.56
5 Jessica
Mattsson 98 Tierps IF 10.39
6 Felicia Bodaxell 98 Huddinge AIS 9.78
7 Maja Gustavsson 98 Västerås FK 9.21
8 Gabriella Mårtensson 98 IF Skade 8.95
9 Lovisa Grandin 98 Upsala IF 7.13
10 Ebba Husman 98 Estuna IF 6.80
- Rebecka Edberg 98 IK Westmannia Inget godkänt kast
F14 Diskus (Lördag)
1 Jessica
Mattsson 98 Tierps IF 32.08
2 Gabriella Mårtensson 98 IF Skade 26.25
3 Maja Gustavsson 98 Västerås FK 25.24
4 Rebecka Edberg 98 IK Westmannia 24.41
5 Sandra Höglund 98 Högbo GIF 23.97
F14 Slägga (Söndag)
1 Ida Stenbäck 99 SK Bore 41.06 Rekord
2 Felicia
Bodaxell 98 Huddinge AIS 32.98
3 Jessica
Mattsson 98 Tierps IF 29.64
F14 Spjut (Söndag)
1 Bianca
Salming 98 Täby IS 36.63
2 Sofia Lindh 98 Upsala IF 29.74
3 Maja Gustavsson 98 Västerås FK 27.82
4 Lovisa
Linde 98 Täby IS 27.25
5 Linnea
Frobe 98 Täby IS 23.77
6 Helena Thim 98 Upsala IF 23.09
7 Sandra Höglund 98 Högbo GIF 22.41
8 Rebecka Edberg 98 IK Westmannia 20.91
9 Linnea Anonsen 98 Gefle IF 18.07
10 Lovisa Grandin 98 Upsala IF 17.43
F15 100m heat 1 (vind: +0.6) (Söndag)
1 Johanna Gustafsson 97 Motala AIF 12.57 F
2 Malin Andersson 97 Gefle IF 12.74 F
3 Paulina Toresäter 97 Enköpings AI 13.27 F
4 Elsa Herlitz 97 Upsala IF 13.49 F
5 Felicia Lindberg 97 Hammarby IF 13.92 F
F15 100m heat 2 (vind: +2.4) (Söndag)
1 Ella Frödin 97 Västerås FK 13.19 F
2 Olivia Bergman 97 Spårvägens FK 13.22 F
3 Ellen Pettersson 97 Örbyhus IF 14.03 F
4 Sanna Skogum 97 Upsala IF 14.19
5 Charlott Danko 97 Hanvikens SK 14.86
F15 100m (vind: +2.6) (Söndag)
1 Johanna Gustafsson 97 Motala AIF 12.35
2 Malin Andersson 97 Gefle IF 12.52
3 Ella Frödin 97 Västerås FK 13.09
4 Paulina Toresäter 97 Enköpings AI 13.18
5 Olivia Bergman 97 Spårvägens FK 13.59
6 Elsa Herlitz 97 Upsala IF 13.63
7 Felicia Lindberg 97 Hammarby IF 13.85
8 Ellen Pettersson 97 Örbyhus IF 14.00
F15 300m (Lördag)
1 Beatrice Karlsson 97 Katrineholms SK 43.32
2 Anna Westher 97 KFUM Örebro 43.70
F15 800m: se F14
F15 80m häck: se F14
F15 Höjdhopp (Söndag)
1 Johanna Gustafsson 97 Motala AIF 168 Rekord
2 Mimmi Gustafsson 97 Ununge IF 152
2 Amanda Engman 97 Upsala IF 152
4 Linda Brokmar 97 IFK Lidingö 147
4 Mathilda Fästh 97 Upsala IF 147
6 Felicia Lindberg 97 Hammarby IF 147
F15 Tresteg (Söndag)
1 Malin Andersson 97 Gefle IF 10.88 +2.7 (10.66 +2.0)
2 Elsa Herlitz 97 Upsala IF 10.87 +2.9 (10.08 +1.6)
3 Hedvig Engström-Kindmark 97 Upsala IF 9.99 +2.5 (9.59 +1.5)
4 Victoria Engström-Kindmark 97 Upsala IF 9.82 +1.0
5 Olivia Bergman 97 Spårvägens FK 9.77 +3.4 (-)
F15 Kula (Söndag)
1 Linn Forssell 97 Motala AIF 11.47
2 Victoria Engström-Kindmark 97 Upsala IF 11.17
3 Charlott Danko 97 Hanvikens SK 10.21
4 Felicia Lindberg 97 Hammarby IF 10.04
5 Ellen Pettersson 97 Örbyhus IF 9.47
6 Mathilda Fästh 97 Upsala IF 8.30
7 Sanna Skogum 97 Upsala IF 7.61
F15 Diskus (Lördag)
1 Ellen Pettersson 97 Örbyhus IF 35.53
2 Charlott Danko 97 Hanvikens SK 29.37
3 Victoria Engström-Kindmark 97 Upsala IF 28.79
F15 Slägga (Söndag)
1 Michaela Norrbelius 97 Gefle IF 43.72 Rekord
2 Linn Forssell 97 Motala AIF 42.98
3 Mathilda Björklund 97 Bålsta IK 37.37
4 Victoria Engström-Kindmark 97 Upsala IF 23.82
F15 Spjut (Söndag)
1 Charlott Danko 97 Hanvikens SK 32.41
2 Felicia Lindberg 97 Hammarby IF 32.15
3 Amanda Engman 97 Upsala IF 30.69
4 Sanna Skogum 97 Upsala IF 24.04
F17 100m (vind: +3.1) (Söndag)
1 Susanne Schussler 95 IF Göta 12.47
2 Stina Gustafsson 96 Ärla IF 12.66
3 Felicia Olsson 95 Tierps IF 12.78
4 Ellinor Englundh 96 Säters IF 12.85
5 Louise Graff 96 Råby-Rekarne
FIF 13.09
6 Alice Eriksson 96 IFK Lidingö 13.50
7 Viktoria Voskressenskaia 96 Råby-Rekarne FIF 13.50
8 Emma Bouw 96 Upsala IF 14.04
F17 400m (Söndag)
1 Nora Jansson 98 Upsala IF 63.58
2 Sofia Höglund 95 Högbo GIF 65.61
F17 100m häck (vind: +0.4) (Söndag)
1 Isabelle Pauksens 95 Rånäs 4H 15.04 Rekord
2 Ellinor Englundh 96 Säters IF 15.08
3 Ylva Engdahl 96 Danderyds SK 15.51
4 Moa Ullgren 96 GoIF Tjalve 15.83
5 Frida Carlsson 96 Hanvikens SK 17.42
F17 300m häck (Söndag)
1 Linnea Frobe 98 Täby IS 47.52
2 Frida Carlsson 96 Hanvikens SK 57.86
F17 Höjdhopp (Söndag)
1 Ylva Engdahl 96 Danderyds SK 164
2 Isabel Alexandrie 96 IFK Strängnäs 155
3 Klara Helander 95 Upsala IF 150
4 Felicia Engman 95 Upsala IF 150
5 Alice Eriksson 96 IFK Lidingö 140
F17 Längdhopp (Söndag)
1 Felicia Olsson 95 Tierps IF 5.44 +0.5
2 Moa Ullgren 96 GoIF Tjalve 5.29
+1.1
3 Matilde Andersson 96 Östhammar Friidrott 5.03 +2.6 (4.95 +1.5)
4 Amanda Björkholm 97 Upsala IF 5.00 +1.9
5 Lisa Sandström 95 IFK Sunne 4.95 +2.4 (4.76 +1.2)
6 Anna Holmin 95 Upsala IF 4.93 +1.2
7 Alice Eriksson 96 IFK Lidingö 4.77 +1.2
8 Emma Bouw 96 Upsala IF 4.57
+2.2 (4.32 +1.9)
9 Linnea Carlsson 95 Ärla IF 4.44 +0.8
10 Elin Erixon 96 IK Westmannia 4.36
+1.1
11 Michelle Inostroza 95 Turebergs FK 4.30 +2.4 (4.13 +2.0)
12 Hedvig Engström-Kindmark 97 Upsala IF 4.21 +1.6
13 Mathilda Fästh 97 Upsala IF 4.18 +2.1 (4.13 +0.8)
F17 Kula (Söndag)
1 Hanna Gustavsson 96 Motala AIF 12.63 Rekord
2 Hanna Orre 95 Säters IF 12.24
3 Jennifer Hemström 95 IFK Märsta 11.96
4 Moa Ullgren 96 GoIF Tjalve 11.11
5 Elin Erixon 96 IK Westmannia
9.65
6 Emma Bouw 96 Upsala IF
9.30
7 Sara Thor 96 Huddinge AIS 8.80
F17 Slägga (Söndag)
1 Matilda Åström 95 Gefle IF 54.70 Rekord
2 Annika Larsson 96 Upsala IF 38.24
3 Agnes Jansson 96 Upsala IF 38.12
4 Fanny Hjorth 95 Säters IF 35.59
5 Hanna Mårtensson 96 Hässelby SK 33.37
F17 Spjut (Söndag)
1 Jennifer Björklund 95 Enköpings AI 40.37
2 Ellinor Englundh 96 Säters IF 35.72
3 Sara Thor 96 Huddinge AIS 35.45
4 Hanna Orre 95 Säters IF 32.19
5 Linn Riddarström 96 Motala AIF 32.12
6 Klara Helander 95 Upsala IF 30.76
7 Frida Carlsson 96 Hanvikens SK 30.44
8 Ida Husman 95 Rånäs 4H 28.85
9 Emma Bouw 96 Upsala IF 23.54
F19 100m (vind +2.8) (Söndag)
1 Jenny Melin 93 Strands IF 12.01
2 Olivia Axelsson 94 Turebergs FK 12.74
3 Emelie Strandberg 94 Eskilstuna Friidrott 12.74
4 Rebecka Schelander 94 Hammarby IF 12.85
F19 100m häck: ihop med K
F19 Höjdhopp (Söndag)
1 Caroline Gyllenbern 93 Turebergs FK 167
2 Lina Löfqvist 93 Tierps IF 158
3 Alexandra Hjorth 93 Upsala IF 158
4 Lovisa Sundberg 93 Sundsvalls Friidrott 145
F19 Längdhopp (Söndag)
1 Aina Griksaite 94 Spårvägens FK 5.21 +1.1
2 Olivia Axelsson 94 Turebergs FK 4.69 +1.9
F19 Kula (Söndag)
1 Hanna Gustavsson 96 Motala AIF 10.68
F19 Slägga (Söndag)
1 Madelene Östblom 94 Gefle IF 45.80 Rekord
2 Jennie Ekström 93 Ärla IF 36.57
F19 Spjut (Söndag)
1 Sofie Davoust 94 IFK Tumba 39.83
2 Ulrika Andersson 94 Råby-Rekarne FIF 34.55
3 Alexandra Hjorth 93 Upsala IF 31.87
K 100m heat 1 (vind: -1.2) (Lördag)
1 Josefin Palm 94 Gefle IF 12.56 F
2 Jessica Östlund 93 Hässelby SK 12.89 F
3 Anna Birgersson 94 Karlskoga Friidrott 13.15 F
4 Malin Johansson 87 Hellas Friidrott 13.35 F
5 Anna Westher 97 KFUM Örebro 13.42 F
6 Felicia Engman 95 Upsala IF 13.67
7 Johanna Hellgren 92 Bålsta IK 14.02
K 100m heat 2 (vind: -1.6) (Lördag)
1 Susanne Schussler 95 IF Göta 12.79 F
2 Klara Helander 95 Upsala IF 12.98 F
3 Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö 13.06 F
4 Isabelle Pauksens 95 Rånäs 4H 13.47
5 Camilla Bergqvist 91 Turebergs FK 13.51
6 Görel Manners 63 Huddinge AIS 13.89 K45
7 Mikaela Jerresand 93 Täby IS 14.04
K 100m final (vind: +2.1) (Lördag)
1 Josefin Palm 94 Gefle IF 12.18
2 Susanne Schussler 95 IF Göta 12.58
3 Klara Helander 95 Upsala IF 12.66
4 Malin Johansson 87 Hellas Friidrott 12.84
5 Anna Birgersson 94 Karlskoga Friidrott 12.88
6 Anna Westher 97 KFUM Örebro 12.91
- Jessica Östlund 93 Hässelby SK Ej start
- Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö Ej start
K 200m heat C (vind: +1.1) (Söndag)
1 Therese Aspsäter 83 FK Studenterna 26.44
2 Stina Gustafsson 96 Ärla IF 26.82
3 Felicia Engman 95 Upsala IF 26.96
4 Caroline Jansson 94 Örbyhus IF 27.90
5 Jenni Ehn Gårdhage 78 Västerås FK 28.23
K 200m heat B (vind: +1.8) (Söndag)
1 Emelie Bley 93 GoIF Tjalve 25.97
2 Stina M Jansson 94 Gefle IF 26.12
3 Anna Birgersson 94 Karlskoga Friidrott 26.61
4 Emelie Strandberg 94 Eskilstuna Friidrott 26.80
5 Malin Johansson 87 Hellas Friidrott 27.25
K 200m heat A (vind: +1.8) (Söndag)
1 Linda Frödin Glad 93 Gefle IF 24.93
2 Madeleine Eriksson 93 Gefle IF 25.17
3 Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö 25.57
4 Klara Helander 95 Upsala IF 25.74
5 Susanne Schussler 95 IF Göta 26.32
K 400m heat B (Lördag)
1 Suzanna Romilson 90 FK Studenterna 61.45
2 Görel Manners 63 Huddinge AIS 62.08 K45
3 Erika Lövqvist 95 Upsala IF 62.47
4 Jenni Ehn Gårdhage 78 Västerås FK 63.58
K 400m heat A (Lördag)
1 Sara Bley 91 GoIF Tjalve 56.51
2 Linda Frödin Glad 93 Gefle IF 56.72
3 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Friidrott 58.77
4 Stina M Jansson 94 Gefle IF 58.98
K 800m (Söndag)
1 Anna Silvander 93 Danderyds SK 2:15.08
2 Ulrika Flodin 75 Rånäs 4H 2:20.94 K35
3 Amanda Trense 95 Östersunds GIF 2:22.19
4 Lisa Bergdahl 95 Glanshammars IF 2:23.14
5 Erika Lövqvist 95 Upsala IF 2:23.70
6 Moa Rothman 96 Västerås FK 2:27.33
7 Malin Trollsås 93 Danderyds SK 2:29.76
8 Charlotta Linnell 72 FK Studenterna 2:29.85 K40
9 Hanna Karlsson 95 Rånäs 4H 2:41.30
- Emma Forss 94 Hammarby IF Bröt
K 1500m (Lördag)
1 Amanda Trense 95 Östersunds GIF 5:00.38
2 Helena Thim 98 Upsala IF 5:28.38
K 5000m (ihop med M) (Söndag)
1 Ylva Stenström 92 Upsala IF 19:34.15
- Anna Lindh 74 Rånäs 4H Bröt
K 100m häck (vind: +2.4) (Söndag)
1 Madeleine Eriksson 93 Gefle IF 14.29
2 Johanna Höglund 84 Upsala IF 15.08
3 Sofia Andersson 94 Örbyhus IF 15.39
4 Isabelle Pauksens 95 Rånäs 4H 16.14
5 Caroline Jansson 94 Örbyhus IF 16.55
6 Johanna Hellgren 92 Bålsta IK 16.55
K 400m häck (Söndag)
1 Jonna Tilgner 84 GoIF Tjalve 60.72
2 Sara Bley 91 GoIF Tjalve 62.69
3 Malin Lindblom 91 Gefle IF 64.28
4 Jasmin Sabir 92 Hammarby IF 64.54
5 Johanna Bromark 93 Gefle IF 67.46
6 Josefin Edwall 93 Danderyds SK 68.34
K Höjdhopp (Söndag)
1 Madeleine Serenhov 91 IFK Lidingö 164
2 Isabelle Pauksens 95 Rånäs 4H 161
3 Anna Greilert 92 Spårvägens FK 155
K Stavhopp (Lördag)
- Sofie Nyman 94 Upsala IF Ingen höjd
K Längdhopp (Lördag)
1 Caroline Taxén 94 Eskilstuna Friidrott 5.51 +0.2
2 Klara Helander 95 Upsala IF 5.41 -1.3
3 Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö 5.23 +0.0
4 Sofia Andersson 94 Örbyhus IF 5.22 +0.0
5 Paulina Toresäter 97 Enköpings AI 5.14 +0.4
6 Alexandra Hjorth 93 Upsala IF 5.06 +1.1
7 Lisa Sandström 95 IFK Sunne 4.91 +0.0
8 Elsa Herlitz 97 Upsala IF 4.73 +0.4
K Tresteg (Söndag)
1 Angelica Ström 81 Gefle IF 12.96 +2.9 (12.61 +1.2)
2 Madeleine Nilsson 91 Gefle IF 12.26 +2.9 (12.20 +0.9)
3 Frida Lindström 90 Huddinge AIS 11.73 +2.6 (10.80 +0.8)
4 Anna Holmin 95 Upsala IF 11.18 +3.2 (-)
5 Klara Helander 95 Upsala IF 11.02 +3.6 (10.91 +0.3)
6 Alexandra Hjorth 93 Upsala IF 10.59 +2.4 (10.56 +1.8)
7 Linnea Carlsson 95 Ärla IF 10.54 +3.8 (10.31 +1.1)
8 Aina Griksaite 94 Spårvägens FK 10.36 +0.6
9 Matilde Andersson 96 Östhammar Friidrott 10.31 +2.2 (-)
10 Felicia Engman 95 Upsala IF 9.49 +2.9 (-)
K Kula (Lördag)
1 Jennie Söderholm 93 Västerås FK 13.56 Tang. rekord
2 Johanna Larsson 92 Filipstads IF 13.24
3 Johanna Hellgren 92 Bålsta IK 9.09
K Diskus (Lördag)
1 Jennie Söderholm 93 Västerås FK 39.19
2 Alma Sundin 96 IFK Mora 38.92
3 Lydia Sundin 94 IFK Mora 38.44
4 Julia Rabe 91 Bålsta IK 33.25
5 Fanny Hjorth 95 Säters IF 29.87
6 Becky Larsson 68 Upsala IF 28.41 K40
K Slägga (Söndag)
1 Anneli Ståhl 90 Spårvägens FK 53.71 Rekord
2 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne FIF 44.38
K Spjut (Söndag)
1 Emilia Amb 92 Bålsta IK 42.98
2 Anna Pihlgren 82 KFUM Örebro 41.39
3 Sofia Eriksson 89 Hellas Friidrott 40.42
4 Johanna Höglund 84 Upsala IF 32.59
5 Johanna Hellgren 92 Bålsta IK 22.72
P9 60m heat 1 (vind: +0.7) (Lördag)
1 Viktor Wall 03 Hanvikens SK 9.3m F
2 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 10.0m F
3 Oliver Sundgren 03 Väsby IK 10.2m F
4 Otto Björfors 03 Rånäs 4H 10.8m
5 Elis Gustafsson 03 Upsala IF 10.8m
6 Teo Bexell 03 Upsala IF 11.1m
7 David Axelsson 04 Upsala IF 11.1m
8 Noah Tranderyd 04 KFUM Örebro 11.2m
P9 60m heat 2 (vind: -2.1) (Lördag)
1 Linus Norling 04 Tierps IF 10.0m F
2 Ivan Kolsmyr 04 Upsala IF 10.0m F
3 Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 10.2m F
4 Elliot Duvert 03 IFK Märsta 10.5m F
5 Niklas Wall 03 Hanvikens SK 10.6m F
6 Erik Jakobsson 03 Upsala IF 10.8m
7 Evert Jonsson 03 Bålsta IK 11.1m
8 Johan Garbell 03 Östhammar Friidrott 11.6m
P9 60m final (vind: -0.8) (Lördag)
1 Viktor Wall 03 Hanvikens SK 9.92
2 Ivan Kolsmyr 04 Upsala IF 10.33
3 Linus Norling 04 Tierps IF 10.37
4 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 10.41
5 Oliver Sundgren 03 Väsby IK 10.60
6 Niklas Wall 03 Hanvikens SK 10.64
6 Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 10.64
8 Elliot Duvert 03 IFK Märsta 10.78
P9 Längdhopp (Lördag) Ingen vindmätning
1 Lucas Ulegård 03 Västerås FK 3.69
2 Elliot Duvert 03 IFK Märsta 3.43
3 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 3.35
4 Viktor Wall 03 Hanvikens SK 3.32
6 Niklas Wall 03 Hanvikens SK 3.27
5 Oliver Sundgren 03 Väsby IK 3.26
7 Albin Wallenius 03 Västerås FK 3.18
8 Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 2.95
9 Johan Garbell 03 Östhammar Friidrott 2.92
10 Otto Björfors 03 Rånäs 4H 2.91
11 Erik Jakobsson 03 Upsala IF 2.90
12 Evert Jonsson 03 Bålsta IK 2.87
13 Ivan Kolsmyr 04 Upsala IF 2.77
14 Teo Bexell 03 Upsala IF 2.73
15 Noah Tranderyd 04 KFUM Örebro 2.58
16 David Axelsson 04 Upsala IF 2.48
P9 Kula (Lördag)
1 Viktor Wall 03 Hanvikens SK 6.49
2 Lucas Ulegård 03 Västerås FK 6.11
3 Oliver Sundgren 03 Väsby IK 5.88
4 Niklas Wall 03 Hanvikens SK 5.77
5 Elliot Duvert 03 IFK Märsta 5.71
6 Rune Astor 03 Upsala IF 5.52
7 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 4.51
8 Evert Jonsson 03 Bålsta IK 4.40
9 David Axelsson 04 Upsala IF 4.21
10 Noah Tranderyd 04 KFUM Örebro 4.07
11 Johan Garbell 03 Östhammar Friidrott 3.76
12 Erik Jakobsson 03 Upsala IF 3.75
P10 60m heat 1 (vind: +0.3) (Lördag)
1 Zion Eriksson 02 IK Stål 8.7m F
2 Eric Björfors 02 Rånäs 4H 9.1m F
3 Pontus Gustavsson 02 Västerås FK 9.1m F
4 Gabriel Nygren 02 Upsala IF 10.2m F
5 Jacob Ringström 02 Upsala IF 10.7m
P10 60m heat 2 (vind: -0.6) (Lördag)
1 Oskar Edlund 02 Täby IS 9.0m F
2 Lucas Ulegård 03 Västerås FK 9.2m F
3 Olle Hedfors 02 Upsala IF 10.2m F
4 Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 10.5m F
P10 60m final (vind: -1.2) (Lördag)
1 Zion Eriksson 02 IK Stål 8.69
2 Oskar Edlund 02 Täby IS 9.33
3 Pontus Gustavsson 02 Västerås FK 9.53
4 Eric Björfors 02 Rånäs 4H 9.56
5 Lucas Ulegård 03 Västerås FK 9.65
6 Olle Hedfors 02 Upsala IF 10.58
7 Gabriel Nygren 02 Upsala IF 10.60
8 Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 10.79
P10 600m (Lördag)
1 Oskar Edlund 02 Täby IS 1:53.42
2 Zion Eriksson 02 IK Stål 1:54.23
3 Eric Björfors 02 Rånäs 4H 1:59.15
4 Albin Wallenius 03 Västerås FK 2:00.94
5 Gabriel Nygren 02 Upsala IF 2:06.87
6 Evert Jonsson 03 Bålsta IK 2:12.85
7 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 2:14.55
8 Olle Hedfors 02 Upsala IF 2:15.09
9 Albin Eriksson 02 Upsala IF 2:15.57
10 Johan Garbell 03 Östhammar Friidrott 2:26.76
P10 Längdhopp (Lördag)
1 Zion Eriksson 02 IK Stål 4.87 +0.9 Rekord
2 Oskar Edlund 02 Täby IS 4.38 +0.1
3 Pontus Gustavsson 02 Västerås FK 4.00 +0.7
4 Eric Björfors 02 Rånäs 4H 3.72 +0.1
5 Olle Hedfors 02 Upsala IF 3.53 -0.4
6 Albin Eriksson 02 Upsala IF 3.29 +0.0
7 Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 3.25 +0.5
8 Jacob Ringström 02 Upsala IF 2.91 +0.4
P10 Kula (Lördag)
1 Pontus Gustavsson 02 Västerås FK 7.91
2 Karl Wästvind 02 Upsala IF 7.52
3 Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 6.80
4 Oskar Edlund 02 Täby IS 6.00
P11 60m heat 1 (vind: -0.4) (Lördag)
1 Lukas Olsson 01 Upsala IF 9.2m F
2 Theodor Duvert 01 IFK Märsta 9.4m F
3 Ludwig Lindström 01 Bålsta IK 9.5m F
4 Marcus Nilsson 01 Upsala IF 9.6m F
5 Zack Magnusson 01 Upsala IF 9.6m F
P11 60m heat 2 (vind: +0.5) (Lördag)
1 Viktor Laurent 01 Västerås FK 8.8m F
2 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 9.1m F
3 Marcus Haraldsson 01 Upsala IF 9.2m F
4 Hampus Holm 01 Västerås FK 9.8m
5 Sebastian Thulin 01 Rånäs 4H 10.1m
P11 60m final (vind: +1.8) (Lördag)
1 Viktor Laurent 01 Västerås FK 9.01
2 Lukas Olsson 01 Upsala IF 9.06
3 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 9.24
4 Theodor Duvert 01 IFK Märsta 9.42
5 Marcus Nilsson 01 Upsala IF 9.51
6 Zack Magnusson 01 Upsala IF 9.78
7 Ludwig Lindström 01 Bålsta IK 9.86
- Marcus Haraldsson 01 Upsala IF Ej start
P11+P12
600m (Lördag)
1 Albert Nygren 01 Upsala IF 1:45.68 P11
2 Viktor Laurent 01 Västerås FK 1:54.66 P11
3 Theodor Duvert 01 IFK Märsta 1:59.60 P11
4 Marcus Haraldsson 01 Upsala IF 2:01.95 P11
5 Jack Tranderyd 00 KFUM Örebro 2:06.41 P12
6 Sebastian Thulin 01 Rånäs 4H 2:08.26 P11
7 Petter Bengtsson 01 Upsala IF 2:10.27 P11
8 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 2:15.19 P11
P11 Höjdhopp (Lördag)
1 Zack Magnusson 01 Upsala IF 137
2 Ludwig Lindström 01 Bålsta IK 133
3 Oskar Edlund 02 Täby IS 125
4 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 125
5 Lukas Olsson 01 Upsala IF 120
6 Theodor Duvert 01 IFK Märsta 120
7 Hampus Holm 01 Västerås FK 120
8 Albin Eriksson 02 Upsala IF 115
9 Olle Hedfors 02 Upsala IF 105
10 Sebastian Thulin 01 Rånäs 4H 105
P11 Längdhopp (Lördag) Ingen vindmätning
1 Theodor Duvert 01 IFK Märsta 4.23
2 Ludwig Lindström 01 Bålsta IK 4.21
3 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 4.11
4 Viktor Laurent 01 Västerås FK 4.09
5 Lukas Olsson 01 Upsala IF 4.05
6 Zack Magnusson 01 Upsala IF 4.00
7 Hampus Holm 01 Västerås FK 3.58
8 Albert Nygren 01 Upsala IF 3.48
9 Sebastian Thulin 01 Rånäs 4H 3.25
P11 Kula (Lördag)
1 Zack Magnusson 01 Upsala IF 9.26
2 Theodor Duvert 01 IFK Märsta 8.41
3 Hampus Holm 01 Västerås FK 8.13
4 Ludwig Lindström 01 Bålsta IK 7.12
5 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 6.94
6 Marcus Haraldsson 01 Upsala IF 6.51
P12 80m (vind: 0.0) (Lördag)
1 Lukas Björninger 00 Turebergs FK 11.38
2 Ludwig Gustafsson 00 Falu IK 11.50
3 Johan Lüning 00 Bålsta IK 11.75
4 Joel Andersson 00 Enköpings AI 11.97
5 Axel Peters 00 Rånäs 4H 12.10
6 David Sahi 00 Bålsta IK 12.87
P12 600m: se P11
P12+P13
60m häck (vind: +1.5) (Lördag)
1 Axel Kullin 99 Täby IS 9.9m P13
2 Johan Pedersen 99 Upsala IF 10.2m P13
3 Axel Peters 00 Rånäs 4H 12.9m P12
- Joel Andersson 00 Enköpings AI Bröt
P12 Höjdhopp (Lördag)
1 Simon Thor 00 IFK Märsta 155 Rekord
2 Joel Andersson 00 Enköpings AI 152
3 Jack Tranderyd 00 KFUM Örebro 129
4 Lukas Björninger 00 Turebergs FK 129
5 Axel Peters 00 Rånäs 4H 129
P12 Längdhopp (Lördag)
1 Axel Peters 00 Rånäs 4H 4.35 -0.8
2 Joel Andersson 00 Enköpings AI 4.33 -0.3
3 Ludwig Gustafsson 00 Falu IK 4.23 -1.2
4 Lukas Björninger 00 Turebergs FK 4.15 -1.9
5 Johan Lüning 00 Bålsta IK 4.05 -1.6
6 David Sahi 00 Bålsta IK 3.63 -0.7
P12 Kula (Lördag)
1 Simon Thor 00 IFK Märsta 10.41
2 Lukas Björninger 00 Turebergs FK 9.00
3 David Sahi 00 Bålsta IK 6.45
P12 Diskus (Lördag)
1 Simon Thor 00 IFK Märsta 36.18 Rekord
2 David Sahi 00 Bålsta IK 23.09
3 Johan Lüning 00 Bålsta IK 18.16
P13 80m (vind: 0.0) (Lördag)
1 Josef Baroudi 99 Uppsala 11.08
2 Simon Björnstedt 99 Bålsta IK 11.27
3 Johan Pedersen 99 Upsala IF 11.29
4 William Nordström 99 Östhammar Friidrott 12.10
P13 200m (vind: +1.6) (Söndag)
1 Johan Pedersen 99 Upsala IF 27.86
2 Tobias Tranderyd 99 KFUM Örebro 28.16
3 Mille Alfredsson 99 Rånäs 4H 29.16
P13 600m (Lördag)
1 Jonathan Bergdahl 99 Huddinge AIS 1:38.03 Rekord
2 Tobias Tranderyd 99 KFUM Örebro 1:39.77
3 Nils Nestor 52 Hässelby SK 1:44.84 M60
4 Martin Larsson 71 Huddinge AIS 2:02.32 M40
Nils
Nestors tid 1:44.84 är svenskt rekord i klassen M60.
P13 1500m: se F13
P13 80m häck: se P12
P13 Höjdhopp (Söndag)
1 Oskar Erixon 99 IK Westmannia 149
2 Johan Pedersen 99 Upsala IF 139
P13 Längdhopp (Lördag)
1 Oskar Erixon 99 IK Westmannia 5.02 +0.1
2 Axel Kullin 99 Täby IS 4.96 +0.7
3 Simon Björnstedt 99 Bålsta IK 4.71 +0.2
4 William Nordström 99 Östhammar Friidrott 4.19 +0.1
5 Johan Pedersen 99 Upsala IF 4.12 +0.8
P13 Kula (Söndag)
1 Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK 13.36
2 Oskar Erixon 99 IK Westmannia 9.76
P13 Diskus (Lördag)
1 Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK 48.45 Rekord
2 Axel Kullin 99 Täby IS 29.10
3 Oskar Erixon 99 IK Westmannia 24.03
P14 100m (vind: +2.1) (Söndag)
1 Gustav Törnqvist 98 Estuna IF 12.81
2 Jonatan Eriksson 98 Estuna IF 13.65
3 Jacob Rehn 98 Östhammar Friidrott 14.04
4 Jonatan Wahlberg 98 Estuna IF 14.38
P14 300m (Lördag)
1 Kevin Duvert 98 Hellas Friidrott 39.51
2 Jonatan Eriksson 98 Estuna IF 45.06
3 Simon Eriksson 98 Örbyhus IF 49.35
P14+P15
800m (Söndag)
1 Abdulsam Aden 97 Upsala IF 2:11.30 P15
2 Kevin Duvert 98 Hellas Friidrott 2:11.39 P14
3 Timothy Olsson 98 Hammarby IF 2:13.57 P14
4 Linus Lillsjö 98 Ärla IF 2:25.74 P14
5 Jonatan Eriksson 98 Estuna IF 2:34.04 P14
6 Jacob Rehn 98 Östhammar Friidrott 2:37.83 P14
7 Gustav Törnqvist 98 Estuna IF 2:39.99 P14
8 Jonatan Wahlberg 98 Estuna IF 2:53.64 P14
P14+P15
100m häck (vind: +1.1) (Söndag)
1 Nicklas Holm 97 Hellas Friidrott 13.97 P15
2 Albin Johansson 97 Högbo GIF 14.58 P15
3 Kevin Duvert 98 Hellas Friidrott 15.09 P14 Rekord
4 William Frobe 98 Täby IS 15.28 P14
5 Gustav Törnqvist 98 Estuna IF 18.03 P14
6 Jonatan Wahlberg 98 Estuna IF 22.82 P14
P14 Höjdhopp (Lördag)
1 Joel Mattsson 98 Tierps IF 158
2 Kevin Duvert 98 Hellas Friidrott 154
3 Simon Eriksson 98 Örbyhus IF 145
P14 Tresteg (Söndag)
1 Simon Eriksson 98 Örbyhus IF 9.93 +3.5 (-)
2 Petter Andersson 98 Estuna IF 8.50 +2.1 (8.20 +0.4)
Jonatan Wahlberg 98 Estuna IF Inget godkänt hopp
P14 Kula (Söndag)
1 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Friidrott 12.32
2 Joel Mattsson 98 Tierps IF 10.66
3 Gustav Törnqvist 98 Estuna IF 8.76
4 Jonatan Wahlberg 98 Estuna IF 7.15
5 Albert Ottander 00 Estuna IF 6.67
6 Petter Andersson 98 Estuna IF 6.05
P14 Diskus (Lördag)
1 Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK 37.62
2 Joel Mattsson 98 Tierps IF 28.78
P14 Slägga (Söndag)
1 Anton Tapper-Vuontisvaara 98 Östhammar Friidrott 39.70 Rekord
2 Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK 38.18
3 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Friidrott 36.58
4 Joel Mattsson 98 Tierps IF 33.21
P14 Spjut (Söndag)
1 Victor Wiberg 99 IK Stål 33.29
2 Jonatan Wahlberg 98 Estuna IF 27.12
3 Daniel Ekström 98 Ärla IF 24.48
4 Albert Ottander 00 Estuna IF 24.40
5 Petter Andersson 98 Estuna IF 23.57
6 Gustav Törnqvist 98 Estuna IF 22.32
P15 100m (vind: +0.9) (Söndag)
1 Martin Hansén 97 Huddinge AIS 11.61
2 Oscar Jacobsson 97 Västerås FK 12.05
3 Johannes Turesson 97 Högbo GIF 12.28
4 Michael Welsapar 97 Enköpings AI 12.36
5 Joakim Karlsson 97 Västerås FK 12.74
6 Rikard Siivonen 97 Ununge IF 13.15
P15 300m (Lördag)
1 Ahmed Ismail Albalushi 96 Oman 37.66 P16
2 Elias Tholén 97 Ununge IF 39.52
3 Erik Djurberg 97 Upsala IF 39.78
4 Albin Johansson 97 Högbo GIF 40.58
P15 800m: se P14
P15 100m häck: se P14
P15 Tresteg (Söndag)
1 Eric Axtelius 97 Enköpings AI 12.49 +2.6 (-)
P15 Kula (Söndag)
1 Albin Johansson 97 Högbo GIF 13.81
2 Jesper Arbinge 97 Huddinge AIS 13.46
3 Kristian Westman 97 Rånäs 4H 10.53
P15 Diskus (Lördag)
1 Karl
Sralla 97 Marcus High School, TX 51.46 Rekord
2 Jesper Arbinge 97 Huddinge AIS 38.83
3 Albin Johansson 97 Högbo GIF Inget godkänt kast
P15 Slägga (Söndag)
1 Victor Flink 97 Turebergs FK 51.95 Rekord
2 Albin Kjellberg 97 Hässelby SK 40.43
3 Jesper Arbinge 97 Huddinge AIS 39.73
P17 100m heat 1 (vind: +3.2) (Söndag)
1 Abdi Aziz Warsame 95 Råby-Rekarne FIF 11.25
F
2 Saif Khalfan Alobaidani 96 OMAN 11.43 F
3 Sami Gassan 95 Råby-Rekarne FIF 11.46 F
4 Andreas Movin 96 IFK Lidingö 11.80
5 Marcus Rostmark 96 IFK Märsta 11.99
6 Jacob Staaf 96 Bålsta IK 12.42
P17 100m heat 2 (vind: +4.3) (Söndag)
1 Erik Hagberg 95 Upsala IF 10.69 F
2 Fabian Revilla 95 Rånäs 4H 11.31 F
3 Akram Adinda 96 Upsala IF 11.50 F
4 Timothy Edwards 95 Upsala IF 11.62 F
5 Pontus Attåsen 96 Upsala IF 11.73 F
6 Victor Björklund 96 Upsala IF 11.79
7 Daniel Eriksson 96 IF Vingarna 11.94
P17 100m final (vind: +3.9) (Söndag)
1 Abdiaziz Warsame 95 Råby-Rekarne FIF 11.27
2 Saif Khalfan Alobaidani 96 OMAN 11.49
3 Sami Gassan 95 Råby-Rekarne FIF 11.53
4 Pontus Attåsen 96 Upsala IF 11.76
- Akram Adinda 96 Upsala IF Ej start
- Erik Hagberg 95 Upsala IF Ej start
- Fabian Revilla 95 Rånäs 4H Ej start
- Timothy Edwards 95 Upsala IF Ej start
P17 400m (Söndag)
1 Andreas Movin 96 IFK Lidingö 51.81
2 Abdiaziz Warsame 95 Råby-Rekarne FIF 52.06
3 Wille Levay 96 Danderyds FF 52.42
4 Erik Hermelin 96 IFK Lidingö 54.45
P17 1500m (Söndag)
1 Joakim Ekström 96 Ärla IF 4:22.74
2 Hugo Lindell 95 Rånäs 4H 4:23.46
3 Maximilian Markl 96 IK Westmannia 4:26.62
P17 110m häck (vind: +4.3) (Söndag)
1 Isak Andersson 96 Upsala IF 14.63
2 Felix Noren 95 Katrineholms SK 15.40
3 Oskar Greilert 95 Hanvikens SK 15.74
4 Victor Björklund 96 Upsala IF 15.81
5 Akram Adinda 96 Upsala IF 16.70
P17 300m häck (Söndag)
1 Isak Andersson 96 Upsala IF 38.19 Rekord
2 Sami Gassan 95 Råby-Rekarne FIF 42.28
3 William Frobe 98 Täby IS 44.85
P17 Höjdhopp (Söndag)
1 Jonathan Kruse 95 Upsala IF 204 Rekord
2 Oskar Lundqvist 97 Upsala IF 198
3 Max Andersson 95 Tierps IF 195
4 Henrik Thoms 96 Hanvikens SK 192
5 Staffan Åkesson 95 Hammarby IF 184
6 Oskar Greilert 95 Hanvikens SK 179
7 Christoffer Ekberg 96 IFK Lidingö 164
- Erik Hermelin 96 IFK Lidingö Ingen höjd
P17 Längdhopp (Söndag)
1 Max Andersson 95 Tierps IF 6.77 +2.3 (6.68 +1.5 Rekord)
2 Alexander Thunberg 96 IK Stål 6.22 +1.5
3 Jonathan Kruse 95 Upsala IF 6.14 +1.3
4 Oskar Greilert 95 Hanvikens SK 6.04 +1.9
5 Marcus Rostmark 96 IFK Märsta 5.83 +1.4
6 Christoffer Ekberg 96 IFK Lidingö 5.71 +0.0
7 Martin Löfblom 95 Hanvikens SK 5.48 +0.9
8 Joakim Karlsson 97 Västerås FK 5.36 +1.2
9 Daniel Eriksson 96 IF Vingarna 5.33 +1.9
P17 Kula (Söndag)
1 Ali Alsaad 95 Råby-Rekarne FIF 13.59
2 Gustav Norén 96 Örbyhus IF 12.41
3 Jacob Staaf 96 Bålsta IK 11.00
4 Erik Hermelin 96 IFK Lidingö 10.68
5 Marcus Rostmark 96 IFK Märsta 10.33
P17 Slägga (Söndag)
1 Chris Arnoldsson 96 Turebergs FK 56.22 Rekord
2 Victor Flink 97 Turebergs FK 41.03
3 Marcus Rostmark 96 IFK Märsta 28.42
P17 Spjut (Söndag)
1 Chris Arnoldsson 96 Turebergs FK 52.34
2 Max Andersson 95 Tierps IF 51.25
3 Martin Löfblom 95 Hanvikens SK 48.36
4 Henrik Thoms 96 Hanvikens SK 44.42
5 Oskar Greilert 95 Hanvikens SK 42.40
6 Gustav Norén 96 Örbyhus IF 39.69
7 Fazal Sayed 96 Råby-Rekarne FIF 34.61
P19 100m (vind: +3.2) (Söndag)
1 Samuel Johansson 94 Rånäs 4H 11.21
2 Marcus Backman 93 Eskilstuna Friidrott 11.32
P19 110m häck (vind: +3.1) (Söndag)
1 Anton Nordback 94 Upsala IF 15.08
2 Ayad Shaker 94 Råby-Rekarne FIF 15.38
3 Rikard Hällberg 94 Upsala IF 16.56
P19 Höjdhopp (Söndag)
1 Nils Carlsson 93 Riviera FI 201 Rekord
2 Jonathan Holm 94 Strands IF 195
3 Martin Ström 94 Strands IF 184
4 Gustav Nyberg 94 Strands IF 174
P19 Kula (Lördag)
1 Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK 17.44 Rekord
2 Tim Wunger 94 Enköpings AI 16.37
3 Alexander Larsson 94 Upsala IF 14.69
4 Filip Hjorth 93 Gefle IF 13.46
P19 Kula (igen!) (Söndag)
1 Tim Wunger 94 Enköpings AI 15.72
2 Alexander Larsson 94 Upsala IF 14.76
3 Filip Hjorth 93 Gefle IF 13.15
4 Axel Lönegren 94 Upsala IF 12.76
5 Andreas Eriksson 94 IK Heros 12.59
P19 Slägga (Söndag)
1 Alexander Larsson 94 Upsala IF 66.89 Rekord
2 Tim Wunger 94 Enköpings AI 49.64
P19 Spjut (Söndag)
1 Axel Lönegren 94 Upsala IF 55.50
2 Filip Hjorth 93 Gefle IF 46.94
3 Hussein Ali Alfedheili 95 OMAN 42.94
4 Yasir Aliman 94 Råby-Rekarne
FIF 33.70
M 100m heat 1 (vind: -3.4) (Lördag)
1 Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS 11.26 F
2 Mohammed Obaid Hindi 94 OMAN 11.82
3 Jonathan Malmberg 92 IF Åland 11.92
4 Mikael Gerlach 84 Sundsvalls Friidrott 11.99
5 Saif Khalfan Alobaidani 96 OMAN 12.07
6 David Eriksson 91 Estuna IF 12.51
7 Peter Hellgren 64 Bålsta IK 13.07 M45
M 100m heat 2 (vind: -0.6) (Lördag)
1 Stephen Dunlop 90 Upsala IF 11.17 F
2 Julian Gabert 86 Spårvägens FK 11.48 F
3 Samuel Johansson 94 Rånäs 4H 11.58 F
4 Ahmed Ismail Albalushi 96 OMAN 12.02
5 Erik Holmberg 93 Rånäs 4H 12.04
6 Tobias Rauch 74 Bromma IF 12.28 M35
7 Mikael Regard 92 Rånäs 4H 12.33
M 100m heat 3 (vind: +1.4) (Lördag)
1 Erik Näsman 87 Bollnäs FIK 11.58 F
2 Haitham Sabbah Al Saadi 94 OMAN 11.68
3 Martin Waesterberg 94 Täby IS 11.85
4 Daniel Goldman 79 Turebergs FK 11.88
5 Tobias Westman 94 Rånäs 4H 12.11
6 Michael Welsapar 97 Enköpings AI 12.41
M 100m heat 4 (vind: +0.9) (Lördag)
1 Mats Boman 85 IF Åland 11.10 F
2 Patric Hjort 93 Västerås FK 11.53 F
3 Abdulaziz Nasser Albiyami 94 OMAN 11.58 F
4 Alexander Clemes 85 IF Åland 11.96
5 Roland Sundqvist 71 Örbyhus IF 12.65 M40
M 100m final (vind: -1.5) (Lördag)
1 Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS 10.89
2 Stephen Dunlop 90 Upsala IF 10.91
3 Mats Boman 85 IF Åland 11.04
4 Julian Gabert 86 Spårvägens FK 11.31
5 Samuel Johansson 94 Rånäs 4H 11.51
6 Patric Hjort 93 Västerås FK 11.54
7 Abdulaziz Nasser Albiyami 94 OMAN 11.56
8 Erik Näsman 87 Bollnäs FIK 11.62
M 200m heat C (vind: +1.9) (Söndag)
1 Viktor Jönsson 92 Råby-Rekarne FIF 22.65
2 Erik Holmberg 93 Rånäs 4H 23.59
3 Alexander Clemes 85 IF Åland 24.29
4 David Eriksson 91 Estuna IF 24.61
5 Johan Wibäck 71 Huddinge AIS 24.91 M40
M 200m heat B (vind: +1.6) (Söndag)
1 Mohammed Obaid Hindi 94 OMAN 23.03
2 Abdulaziz Nasser Albiyami 94 OMAN 23.47
3 Haitham Sabbah Al Saadi 94 OMAN 23.72
4 Peter Wallin 71 IFK Märsta 23.86 M40
5 Ahmed Ismail Albalushi 96 OMAN 24.10
6 Petter Berner Wik 94 Upsala IF 24.19
M 200m heat A (vind: -1.7) (Söndag)
1 Mats Boman 85 IF Åland 22.53
2 Julian Gabert 86 Spårvägens FK 22.98
3 Jonathan Malmberg 92 IF Åland 23.03
4 Marcus Backman 93 Eskilstuna Friidrott 23.23
5 Salah Ibrahim Alajmi 93 OMAN 23.27
6 Mikael Gerlach 84 Sundsvalls Friidrott 23.59
M+K 200m extra (vind: +2.6) (Söndag)
1 Mats Boman 85 IF Åland 22.30
2 Jonathan Malmberg 92 IF Åland 23.06
3 Peter Wallin 71 IFK Märsta 24.04 M40
4 Johan Wibäck 71 Huddinge AIS 24.86 M40
5 Jenni Ehn Gårdhage 78 Västerås FK 28.46 K
- Rafael Askros 81 IFK Lidingö Tramp på linjen
M 400m heat D (Lördag)
1 Björn Seifert 96 Upsala IF 53.66
2 Tobias Rauch 74 Bromma IF 54.14 M35
3 Joakim Eriksson 92 Estuna IF 54.59
4 David Eriksson 91 Estuna IF 55.47
5 Anton Korzhavyi 94 Upsala IF 58.34
M 400m heat C (Lördag)
1 Peter Wallin 71 IFK Märsta 52.4m M40
Tyvärr inga tider eller placeringar på övriga deltagare:
Gustav Schölin 94 Finspångs AIK
Janne Heikkinen Kuopion Reipas
Erik Tholén 94 Ununge IF
Petter Berner Wik 94 Upsala IF
M 400m heat B (Lördag)
1 Salah Ibrahim Alajmi 93 OMAN 50.27
2 Mohammed Abdullah Alshueili 94 OMAN 50.41
3 Teemu Lankinen ?? Noormarkun Nopsa 51.95
4 Usama Abdul Rahim Al Hileilani 94 OMAN 52.62
5 Marcus Hawkins 93 Rånäs 4H 53.17
M 400m heat A (Lördag)
1 Niklas Larsson 85 Hässelby SK 49.83
2 Johan Eriksson 88 Turebergs FK 50.12
3 Matti Röppänen Kuopion Reipas 50.72
4 Ahmed Tahir 92 Falu IK 51.87
5 Amjad Abdullah Al Balushi 96 OMAN 54.07
M 800m heat B (Söndag)
1 Michele Alemayoh 92 Hammarby IF 2:08.81
2 Erik Djurberg 97 Upsala IF 2:09.12
3 Daniel Eklund 84 IFK Lidingö 2:09.83
4 Daniel Cortobius 88 Rånäs 4H 2:11.15
5 Anton Korzhavyi 94 Upsala IF 2:15.64
6 Anton Wijk 96 Upsala IF 2:16.40
7 David Eriksson 91 Estuna IF 2:18.95
M 800m heat A (Söndag)
1 Joakim Eriksson 92 Estuna IF 1:59.97
2 Teemu Lankinen 92 Noormarkun Nopsa 2:00.11
3 Martin Hammar 95 Rånäs 4H 2:00.69
4 Erik Tholén 94 Ununge IF 2:02.96
5 Filip Wendelin 96 IFK Sala 2:05.31
6 Sam Salehian 94 Hammarby IF 2:09.18
7 Elias Tholén 97 Ununge IF 2:09.80
M 1500m (Lördag)
1 Joakim Eriksson 92 Estuna IF 4:00.76
2 Niklas Jonsson 92 Hammarby IF 4:02.30
3 Olli Pulkkanen Kuopion Reipas 4:05.76
4 Filip Segerberg 90 Hammarby IF 4:18.58
5 Hugo Lindell 95 Rånäs 4H 4:23.32
6 Emil Mårtensson 92 Hässelby SK 4:30.30
Martin Hammar 95 Rånäs 4H Bröt
M 5000m (Söndag)
1 Henrik Löfås 83 Upsala IF 15:28.46
2 Johan Lindberg 80 Upsala IF 15:30.20
3 Fredrik Swahn 77 Rånäs 4H 15:34.71 M35
4 Anders Fransson 81 Rånäs 4H 15:50.04
5 Michael Mustaniemi 87 Bålsta IK 15:56.39
6 Jonatan Alvaeus 90 Upsala IF 15:58.87
7 Jörgen Lindh 69 Rånäs 4H 17:34.60 M40
8 Jonas Hellström 61 Danderyds SK 18:28.67 M50
9 Martin Larsson 71 Huddinge AIS 20:51.39 M40
M 3000m hinder (Lördag)
1 Jonas Legernes 91 Ullevi FK 9:21.78
2 Johan Lindberg 80 Upsala IF 9:38.75
3 Alexei Saveljev 79 Huddinge AIS 9:41.38
M Höjdhopp (Söndag)
1 Marcus Lundquist 91 Rånäs 4H 204
2 Olov Bylund 92 Falu IK 189
3 Daniel Edlund 91 Sundsvalls Friidrott 169
M Stavhopp (Lördag)
1 Per Drageryd 91 KFUM Örebro 494 Rekord
2 Björn Andersson 91 Bålsta IK 440
3 Jacob Staaf 96 Bålsta IK 350
4 Robert Eliasson 59 Huddinge AIS 350
M50
5 Tomas Bengtsson 61 IFK Märsta 320 M50
6 Rikard Westin 94 IFK Märsta 300
7 Hans Lagerqvist 40 Duvbo IK 270 M70
M Längdhopp (Lördag)
1 Rickard Willman 94 Västerås FK 6.81 +2.5 (6.78 +0.9)
2 Max Andersson 95 Tierps IF 6.67 +0.7
3 Hussein Ali Alfedheili 95 OMAN 6.01 +1.4
4 Michael Welsapar 97 Enköpings AI 5.66 +0.9
5 Tobias Westman 94 Rånäs 4H 5.45 +1.4
6 Rikard Westin 94 IFK Märsta 5.01 +0.8
M Tresteg (Söndag)
1 Gustav Norén 96 Örbyhus IF 13.63 +3.7 (-)
M Kula (Lördag)
1 Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK 17.76 Rekord
2 Mats Olsson 86 Hässelby SK 17.37
3 Pontus Rabe 90 Bålsta IK 15.72
4 Tim Wunger 94 Enköpings AI 14.77
5 Kent Larsson 63 Upsala IF 13.33 M45
M Diskus (Lördag)
1 Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK 57.14 Rekord
2 Mats Olsson 86 Hässelby SK 45.61
3 Tim Wunger 94 Enköpings AI 39.31
4 Filip Hjorth 93 Gefle IF 37.55
5 Alexander Larsson 94 Upsala IF 36.46
M Slägga (Söndag)
1 Alexander Larsson 94 Upsala IF 54.71 Rekord
2 David Nyman 92 Östhammar Friidrott 51.56
3 Fredrik Nyman 71 Östhammar Friidrott 38.46 M40
4 Kent Larsson 63 Upsala IF 37.28 M45
M Spjut (Söndag)
1 Johan Holmberg 88 Södertälje IF 61.13
2 Johan Carlqvist 92 Falu IK 60.33
3 Patrik Rostmark 67 IFK Märsta 51.19 M45
4 Björn Brink 91 Hanvikens SK 50.62
5 David Östling 90 Rånäs 4H 45.61